Вие имате прво да ја знаете вистината

ШОК СИМУЛАЦИЈА НА МОЖЕН КОНФЛИКТ НА САД И КИНА ОКОЛУ ТАЈВАН: Трустот на мозоци од Вашингтон стигна до неверојатен резултат! Еве кој победува! ВИДЕО

Ако Кина го нападне Тајван, Тајван успешно би се бранел со помош на САД и Јапонија, но загубите би биле огромни и на двете страни. Тоа го покажа симулацијата на воениот конфликт во индо-пацифичкиот регион.

Волстрит журнал пишува дека симулацијата одржана во вашингтонскиот тинк-тенк, Центарот за стратешки и меѓународни студии, тестирала како кинеската и американската страна би реагирале на меѓусебните потези.

Сценариото за воена игра претпоставуваше дека Кина одлучила да го нападне Тајван и дека САД му доаѓаат на помош на Тајпеј. Во првите три недели по инвазијата на Тајван, Кина ќе потоне два американски носачи на авиони и други американски бродови, ќе ги нападне американските бази низ Јапонија и Гуам и ќе уништи стотици напредни американски борбени авиони.

Кина ќе истовари 20.000 војници на југоисточниот брег на Тајван, но нивната амфибиска флота ќе биде уништена од американски и јапонски ракетни и подморнички напади.

Кина го гледа Тајван како своја територија со која сака да се обедини. Во оваа намера не е исклучена употребата на воена сила. Аналитичарите веруваат дека раните неуспеси на Русија за време на инвазијата на Украина го принудија кинескиот претседател Си Џинпинг да ги преиспита своите намери во Тајван. Многу експерти велат дека големите вежби што Кина ги спроведува по посетата на Ненси Пелоси ја најавуваат стратегијата за воздушна и морска блокада на островот. Но, симулациите како онаа минатата недела, слични на игрите што ги води Пентагон, можат да подготват и тестираат различни сценарија.

Замислениот конфликт е сместен во 2026 година, а секоја страна беше ограничена од воените способности што ги покажаа во реалноста. Седумчасовната воена игра вклучуваше “црвени” и “сини” тимови, коцки на 10-страни и сложени компјутерски пресметки. Противничките тимови наизменично ги правеа мапите на регионот на Пацификот и мапите на Тајван, а компјутерите пресметуваа сè, од големината на воздушните патеки до времето потребно за повторно вооружување на подморниците.

Играта не вклучуваше употреба на нуклеарно оружје, но вклучуваше амфибиска инвазија. Кина долго време го заплашува Тајван со амфибиска инвазија во стилот на Денот Д во Втората светска војна низ тајванскиот теснец долг 100 милји. Но, таквата стратегија би била ужасен напор за Кина.

И покрај ужасните загуби во бродови, авиони и жива сила, американските сили ќе ги бомбардираат кинеските пристаништа, ќе елиминираат голем број бродови и успешно ќе ги нападнат послабите амфибиски бродови што требаше да транспортираат војници и резерви.

Според симулацијата, Тајпеј и САД би можеле да го одбранат островот, но цената за економијата на Тајван би била висока. Кинеските разузнавачки операции и саботажа ќе ја попречат способноста на Тајван да одговори на напад. Војската на САД би била толку “ранета” што ќе бидат потребни години за да се обнови, што последователно ќе влијае на американската глобална моќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!