Вие имате прво да ја знаете вистината

НИКОЛА ЈОКИЌ ЈА ДОВЕДЕ СРБИЈА ДО ПОБЕДА! Најдобриот играч на светот блескаше, репрезентацијата го помина тестот зад ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ

Репрезентацијата на Србија го доби првиот подготвителен натпревар за претстојните квалификации за Светското првенство и Евробаскетот во септември. Избраниците на Светислав Пешиќ ја совладаа црногорската репрезентација со 82:73 во затворен натпревар во Штарк Арена на кој немаше публика.

На првиот тест на српската репрезентација летово најефикасен беше Никола Јокиќ со 16 поени, Василије Мициќ постигна 13, а Никола Милутинов постигна 12. Бориша Симаниќ, Огњен Добриќ (по 9 поени), Владимир Лучиќ (8) исто така. постигна.

Во поразениот тим најефикасен беше НБА центарот Марко Симовиќ со 17 поени и искусниот ас на Валенсија, Бојан Дубљевиќ исто така со 17 поени. Српската репрезентација во среда на 17 август ќе го одигра првиот јавен тест-натпревар против селекцијата на Словенија во Љубљана, во долгонајавуваниот спектакл во кој ќе се сретнат Никола Јокиќ и Лука Дончиќ.

Симболичен детал е фактот што натпреварот во Stark Arena започна со едноминутно молчење за жртвите на Цетиње на 12 август. во 2022 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!