Вие имате прво да ја знаете вистината

“БАР ОД ПЕКОЛОТ” НА МИКОНОС – “Кога се вратив од пливање забележав јастог на масата пред ќерка ми и сметка од 350 евра…”

Стотици туристи на Trip Advisor ги споделија своите непријатни искуства со ресторанот и неговите “келнери”.

Брачна двојка од Њу Џерси стана последната жртва на озлогласениот ресторан за измама на грчкиот остров Миконос, откако им наплатија 560 долари за послужавник со остриги, две пива и две мартини.

Теодора McCormick , 50-годишна адвокатка од Њу Џерси, рече дека таа и нејзиниот сопруг добиле сметка од 557 долари за десетина остриги и четири пијалоци во DK Oyster Bar. Таа исто така додаде дека нарачале храна од учтивост кога застанале кратко за да повикаат такси.

Кога се пожалиле на сметката, неколку застрашувачки големи келнери ги опкружиле и стоеле околу нив додека не се согласат да платат, изјави таа за The Sun.

McCormick  призна дека очекувала да плати околу 250 долари за пијалоци и храна, но таа е само една во долгата низа несреќни туристи кои станале жртви на овој измамнички ресторан. Ако го погледнете Trip Advisor, ќе видите прегледи на страшни искуства и други посетители на овој ресторан на Миконос кои исто така се пожалија на напумпани цени.

Така, на еден млад пар од Канада неодамна истиот ресторан му наплатило 410 долари за едно пиво, еден коктел и десет остриги, а кога тие се пожалиле, сопственикот на ресторанот Димитриос Каламара ги нарекол “wannabe influencers” кои само се обидувале да привлечат внимание.

“Се чувствувам навистина глупаво затоа што вообичаено не напаѓам на овие видови измами. Ова се случи случајно. Не планиравме да јадеме таму, но го видовме знакот”, рече McCormick .

Таа и нејзиниот сопруг барале такси за да ги вратат во нивниот хотел, а тоа бил нивниот последен ден на одмор во Грција. Потоа го виделе знакот на споменатиот ресторан и таму им било кажано дека можат да повикаат такси од ресторанот.

“И реков на жена ми – зошто да не повикаме такси и да се напиеме. Тоа беше моја голема грешка”, – се каел несреќниот турист.

Кога побарала ценовник за коктели, McCormick  наведува дека келнерот не и го донел, туку гласно навел какви пијалоци нудат. На крајот нарачале две пива, две мартини и десетина остриги, за кои таа рече дека келнерот ги натерал да ги нарачаат.

Кога пристигнале пивата, McCormick тврди дека биле огромни, во големи шолји наполнети до врвот, па парот веднаш бил подготвен да плати поголема сума… Но, не баш толку.

“Тоа е Миконос, знаевме дека цените ќе бидат луди. Мислевме дека ќе не чини околу 250 евра. Но, кога видовме 500 евра на сметката, мојот сопруг прокоментира дека тоа мора да е грешка”, се сеќава туристот.

“Немаат келнерки, бевме опкружени со големи келнери. Му реков на сопругот – во странска земја сме. Ова е смешно, но очигледно е некаква измама. Ќе им платиме и ќе се справиме со нашите кредитна картички подоцна”, рече таа.

Таа исто така додала дека ресторанот очигледно има “бизарен бизнис модел”, со кој ги “ограбуваат туристите и ги прават несреќни”.

“Никогаш повеќе нема да стапнам таму, но претпоставувам дека имаат доволно жртви меѓу другите луѓе што пристигнуваат од целиот свет”, заклучува тој.

И младенците од Канада, Алекс и Линдзи Брин (30) го споделија своето непријатно искуство со овој ресторан, кој го посетија за време на нивниот меден месец во Грција.

Биле принудени да ја платат сметката од 410 долари, а Линдзи изјавила дека биле во “неверување кога ја виделе сметката”, бидејќи вработените во ресторанот им дале менија во кои не биле наведени цените.

И келнерот не им ја дал сметката на нивната маса, туку го однеле во задната соба да плати, а кога побарал објаснување му го покажале екранот на компјутерот на кој пишувало се на грчки, што Канаѓанецот не го разбирал.

Линдзи рече дека нејзиниот сопруг на крајот ја подмирил сметката без расправија бидејќи сакал да избегне конфликт. “Тој дефинитивно се чувствуваше исплашен”, додаде таа.

Каламарас, сопственикот на озлогласениот ресторан, се бранел по објавувањето на приказната.

“Оваа личност, која се обидува да се прослави со објавување на Инстаграм под името Линдзи Брин, лаже. Таа тврди дека “повеќе пати барала ценовник за коктели” и додава дека “изгледало како келнерот да несака да и даде ценовник”. Инфлуенсерката, која е очигледно искусна кога станува збор за патување и живее од нејзините искуства низ светот, го направи она што повеќето здрави возрасни луѓе не би го направиле – нарачала пијалоци и храна од келнер кој одбил да и даде мени”, наведува Каламарас.

Тој, исто така, инсистираше на тоа дека неговиот персонал секогаш обезбедува менија за посетителите на рестораните и дека има дури и мени прикажано во истиот. Тој додаде дека не е одговорност на ресторанот да се погрижи секој гостин да направи основна анализа на менито ако веќе е загрижен за својот буџет.

“Менаџерот на ресторанот може да им помогне пред да нарачаат и консумираат, а не во моментот кога од нив се бара да платат за она што го консумирале”.

И покрај инсистирањето на Каламарас дека клиентите се виновни за негативните искуства, McCormick и Бринс не се единствената двојка што се жали на предметниот ресторан – само еден поглед на страницата Trip Advisor на ресторанот открива голем број лути клиенти опишале слично сомнително искуства.

“Целосна и целосна измама. Многу агресивен персонал, ресторан управуван од крадци и мафијаши. Се отрув откако јадев таму минатата недела. Прескапиот ресторан управуван од измамник (Димитрис Каламарас). Ресторани како овој и даваат на Грција лошо име. Срам да ви е, и на тебе и на твоите родители“, гласи една од рецензиите.

“Само што отидовме таму со другарка и моите две деца, побаравме мени, но не ни донесоа. Нарачав пиво, мохито и каламари фрита предјадење (148,00 евра), шејк и сладолед. На крајот платив 506,32 €. Тие дури и си вклучија бакшиш од 66,04 € откако им ја дадов мојата картичка. Касиерката го отсече името на ресторанот од сметката за луѓето да не го покажат името на ресторанот. Ова е еден од причините зошто пристојните луѓе никогаш не се враќаат во одредени земји. Срамота за овој ресторан. Бегајте колку што можете!”, гласи уште една негативна рецензија, на која е приложена спорна сметка.

Сопственикот е обвинет и за зголемување на цените, а тој им вели дека тие се само “инфлуенсери кои бараат бесплатни оброци”. Тој смета дека патроните не треба да доаѓаат во неговиот ресторан ако немаат буџет за тоа, а Линдзи ја нарече “инфлуенсерка која сака да стане позната” и покрај тоа што нејзините профили на социјалните мрежи воопшто не се јавни и нема детал што покажува дека таа е инфлуенсер.

Trip Advisor дури ставил предупредување на страницата за преглед на ресторанот кое гласи: “Trip Advisor е свесен за неодамнешното медиумско покривање или настани во врска со оваа компанија, што нема да се одрази во прегледите пронајдени на оваа страница. Според тоа, можеби ќе сакате да истражите дополнителни информации за овој ресторан доколку го планирате патувањето таму”.

Во моментов, 339 критики го оценија ресторанот како “одличен”, додека 676 го оценија како “страшен”. Педесет и две критики го оценуваат ресторанот како “многу добар”, 20 од нив го оценуваат ресторанот како “просечен”, а 33 го сметаат за “лош”.

Некои критики се за делот “верувале или не”, а начинот на водење бизнис на тој ресторан можеби најдобро го опишува еден од британските туристи кои дошле таму да се напијат со нивната мала ќерка.

“Отидов да се избањам, а кога се вратив имав што да видам. Пред моето дете имаше тестенини со јастог и сметка од 350 евра. Неверојатно”, напиша туристот.

“Приказните што доаѓаат од туристите за нивните искуства во овој ресторан се ужасни и ние се сочуствуваме за секој кој можеби бил погоден. Приказните како оваа навистина нагласуваат колку е корисен изворот Trip Advisor за патниците кои бараат насоки што да посетат и кои места да се избегнувааат. Искуствата од прва рака од другите посетители е непроценлив увид во тоа што да очекувате таму. Прегледите за овој ресторан зборуваат сами за себе. Ги охрабруваме туристите да се консултираат со Trip Advisor кога ќе одлучат да патуваат. Апликацијата Trip Advisor ќе им го олесни пребарувањето и можат да ги користат каде и да се”, коментираше портпаролот на Trip Advisor за овој случај.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!