Вие имате прво да ја знаете вистината

ВАШИНГТОН ТРЕБА ДА ГО УБЕДИ ЗЕЛЕНСКИ ДА ГИ ПРОДОЛЖИ ПРЕГОВОРИТЕ! Не им паѓа на памет – “Тоа би значело победа за Русија”

Украина нема мотивација да ги продолжи преговорите со Русија.

Михаил Подољак, советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, изјави дека неговата земја води дијалог со Руската Федерација исклучиво на ниво на решавање на прашањето за размена на затвореници, како и на телата на загинатите.

Украина нема мотивација да ги продолжи преговорите со Москва, бидејќи тоа би значело победа за Русија. Ваква изјава во интервју за украинското издание “Бабел” даде советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина Михаил Подољак.

Според него, Украина води дијалог со Руската Федерација исклучиво на ниво на решавање на прашањето за размена на затвореници, како и на телата на загинатите.

“Имаме одредени дијалози на ниво на штаб за ослободување на затвореници, размена на трупови и слично. Односно, има дијалози за оваа хуманитарна компонента”, истакна функционерот, истакнувајќи дека “нема дијалог од војската од политички аспект”.

Претходно, Александар Дарчиев, директор на Северноамериканскиот оддел во руското Министерство за надворешни работи, рече дека САД треба да го убедат украинскиот претседател Володимир Зеленски да се врати на преговарачка маса со Москва.

Дипломатот смета дека ваквата одлука на Вашингтон најверојатно би била најоптимална. Пратеникот смета дека само на тој начин САД би можеле да избегнат понижувачки пораз, каков што се случи неодамна во Авганистан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!