Вие имате прво да ја знаете вистината

Колку Путин може да смета на Ким: Северна Кореја наводно ветила 100.000 војници, американски експерт објасни дали е тоа ноќна мора! (видео)

Зголемениот број на руски жртви и извештаите кои сугерираат дека Русија сега бара од Северна Кореја да помогне за некои да почнат да се прашуваат дали Москва ќе го вовлече Пјонгјанг во својата војна во Украина.

Рускиот експерт и поранешен разузнавач за руската доктрина и стратегија за Одбранбената разузнавачка агенција (ДИА), Ребека Кофлер, ги отфрли тврдењата како „неверојатни“.

„Руската пропагандна машина може да каже дека 100.000 севернокорејски доброволци ќе се борат во име на Русија, само за да го исплашат Западот, но во реалноста тоа е дезинформација“, рече таа како одговор на прашањата на Фокс њуз.

Извештаите кои тврдат дека Северна Кореја може да испрати до 100.000 војници за да и помогне на руската кампања во Украина , почнаа да циркулираат на западните и руските новински сајтови оваа недела, откако про-Кремљ новинската агенција Регнум објави напис претходно овој месец, во кој се сугерира истото.

Во написот од 2 август се наведува дека „Северна Кореја јасно стави до знаење, преку дипломатски канали, дека е подготвена да им помогне на ЛНР [Народна Република Луганск] и ДПР [Народна Република Доњецк] во зајакнувањето на нивната одбрана[и]“ и „е подготвена да префрли до 100.000 негови војници“.

„Пјонгјанг ќе може да ги префрли своите тактички единици во Донбас“, продолжува написот.

Извештајот никогаш не прецизираше дали медиумот ги добил „дипломатските канали“ наведени во извештајот, туку наместо тоа укажа на коментарите на руски пратеник кој се залагаше за наводната подготвеност на Пјонгјанг да помогне.

Во март, Северна Кореја ја поддржа Русија кога ѝ се придружија уште три земји во гласањето против резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации со која се осудува инвазијата на Москва на Украина.

Но, Кофлер рече дека поддршката на Пјонгјанг за рускиот претседател Владимир Путин не значи дека шефот на Кремљ всушност ќе и дозволи на Северна Кореја да испрати копнени сили во Украина.

„Путин никогаш нема да прифати – тоа е неверојатно“, рече таа. Само размислете за огромниот обем на тоа.

Освен што Русија и Северна Кореја немаат одржано заедничка борбена обука, а Пјонгјанг дури и не видел активна борба со децении, логистиката на таков сојуз би се покажала незгодна.

„Командниот и контролниот аспект на тоа е невозможен. Тие не зборуваат руски“, рече Кофлер за просечниот севернокорејски војник. „Како ќе користат руски вооружени системи?

„Тоа би направило повеќе хаос отколку што би помогнало“, додаде таа.

Додека руските жртви во Украина продолжуваат да се зголемуваат, а Москва продолжува да ги засилува заедничките воени вежби со соседна Белорусија, некои станаа загрижени дека Путин би можел да ја зголеми својата борбена сила со помош на Минск.

Но, Кофлер рече дека Северна Кореја не претставува иста закана за војната во Украина како Белорусија.

„Запомнете, Белорусите, Чеченците, Бурјатите, секој од поранешниот Советски Сојуз зборува руски“, рече таа. „Тие се поинтегрирани. Не само што ги имаат истите, она што ние го нарекуваме тактика, техники и процедури, туку доктринално тие се на иста страна [во нивната] доктрина за војување“.

Кофлер рече дека е поверојатно дека Севернокорејците би можеле да се искористат за да и помогнат на Русија во нејзините напори за обнова во источна Украина , доколку Москва успее да го одврати Киев да ја врати окупираната територија.

Експерт за Русија, исто така, сугерираше дека Москва би можела да побара од Пјонгјанг да им помогне со своите сили со понапредно вооружување како што е КН-25 – кој ги надминува американските ХИМАРС – по испораките на оружје од Запад во Украина.

„Тоа е вистинска додадена вредност за Северна Кореја што Путин би ја одобрил и тоа е веројатно“, рече Кофлер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!