Вие имате прво да ја знаете вистината

Ниту Левандовски не помага против Столе Димитриевски, Македонецот уште еднаш ја маѓепса мрежата и ја запре Барса (ВИДЕО)

Каталонците ја започнаа сезоната со реми со тимот кој минатата сезона двапати ги победи, а Димитриевски третпат по ред остана непоразен против екипата на Чави.

Барселона летово потроши 153.000.000 евра на засилувања, ангажираше пет нови играчи, меѓу другите и еден од најдобрите напаѓачи во светот, Роберт Левандовски. Полјакот се најде во стартните 11 за премиерата против Рајо Ваљекано, навивачите ги исполнија трибините на Камп Ноу за да го гледаат во акција. Тимот на Чави беше особено мотивиран да ја отвори сезоната на вистински начин, бидејќи Рајо минатата сезона двапати ги совлада. Сепак, тренерот на тимот од Ваљекас, Андони Ираола, го има рецептот за каталонскиот гигант, бидејќи неговиот тим уште еднаш ги изненади блауграните. Овој пат не ги совладаа, но ја оставија последната капка пот на теренот и заслужено освоија бод – 0:0.

Очекувањата од Барселона се големи. По прилично турбулентната минатата сезона, Жоан Лапорта најави враќање на клубот во самиот врв на европскиот фудбал. Своите високи амбиции ги храбри со одлични засилувања на летниот пазар. Имаше впечаток дека Барса повторно ќе биде моќна.

Не е доцна до крајот на сезоната да стане таков и да ги оствари високите цели, но почетокот, во најмала рака, не ветува. Каталонците речиси цели 90 минути кружеа околу шеснаесетникот на ривалот барајќи дупка во одбраната на Рајо. Долго биле трпеливи, но кога сфатиле дека ѓаволот ја однел шегата, почнале да ја бараат победата на сите можни начини. Кога ќе дојдоа до прилика, често привидна, се појавуваше привид од кошмар во ликот на Столе Димитриевски. Октопод кој ја покрива секоја педа од голот што го чува.

На крајот, четата на Чави во 68 проценти од времето ја имаше топката во своите нозе, упати 21 удар, шест пати го тестираше македонскиот голман, но не успеа да го совлада. Во третиот последователен натпревар против Барселона, Димитријевски остана непоразен! Вечерва се надоврзаа обидите на Левандовски, Рафиња, Дембеле, во вториот дел и на Кеси и Фати. И Бускетс се обиде да го совлада – неуспешно. Македонецот се држеше секогаш кога борбената одбрана на Рајо киксираше и секако ја имаше најголемата заслуга за голем бод на стартот од сезоната. Барси останува да се прашува што тргнало наопаку вечерва.

Од петмината новајлии, покрај Лева, Чави веднаш ги фрли во оган Андреас Кристенсен и Рафиња. Френк Каси остана на клупата, додека Жил Кунде отсуствува поради повреда. Напаѓачкиот трозабец на Полјакот, Бразилецот и Усман Дембеле изгледа импресивно на хартија, но вечерва докажа дека ќе треба време за работа.

Гостите се бранеа неверојатно. Барса го засилуваше темпото од минута во минута, но одбраната и средниот ред на Рајо не попуштаа. Мрежата зад Димитриевски се затресе во 13. минута, навивачите помислија дека Левандовски го скрши мразот и веднаш почнаа да сонуваат за уште една сезона на поранешниот напаѓач на Баерн со 40 и повеќе голови, но линискиот судија им го скрши сонот. Искусниот напаѓач беше во офсајд. Ништо во корист на домаќинот.

Потоа во 21. минута Дембеле остана сам пред Димитриевски, но Македонецот одлично интервенираше. Рафиња не беше срамежлив кога и да се најдеше во зоната за шут, но главно биеше силно и непрецизно.

Обидите на Барса беа чести, главно непрецизни, а потоа Алваро Гарсија речиси ги олади. По соло пробив биеше од перспективна позиција, но интервенираше Тер Штеген.

На пауза се замина со 0:0, а по враќањето од паузата дојде до нов пад на концентрацијата во бековската линија на каталонскиот тим и уште една одлична можност за Рајо. Младиот Серхио Камелио имаше чиста позиција да шутира од десетина метри, но во последен момент Кристенсен храбро му ја одзеде топката. Камелио продолжи, повторно ја прифати топката, бараше нова позиција за мат на Германецот, но на крајот претера. Успеа да упати удар, но многу непрецизен. Навивачите на Блауграна си ја избришаа потта од челото.

Од тој момент најмногу се играше пред голот на Ваљекано. Домашните фудбалери се надеваа дека судијата ќе може да досуди пенал по падот на Левандовски во 75. минута, но немаше материјал за најстрогата казна. Одеа на се или ништо, Левандовски имаше чиста позиција во 82. минута, но од работ на шеснаесетникот упати проектил покрај левата статива. Се закани и резервниот играч Обамејан, но одбраната во последен момент го блокираше. Мрежата на четата на Ираола се затресе во 88. минута уште еднаш, Кеси го матира Димитриевски, но – повторно офсајд. Остана 0:0.

Во третата минута од судиското надополнување, капитенот Серхио Бускетс заработи втор жолт картон по непромислениот фаул и мораше предвреме да замине во соблекувалната. Сè за малку ќе се претвори во целосен кошмар за Каталонците, кога Салви Санчез го совлада Тер Штеген во петтата минута од судиското надополнување. Неверување на лицата на играчите на домашниот тим, навивачи, ентузијазам кај гостите. Сепак, се слушна свирчето на судијата и им падна камен од срцето на навивачите на Барселона. Фудбалерот на Рајо го постигна голот од офсајд.

И тоа беше тоа. Следниот свиреж не им беше толку пријатен на Каталонците. Судијата Ернандез означи крај на натпреварот, а Барса сфати дека мора да се задоволи со бод.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!