Вие имате прво да ја знаете вистината

ТРАГИЧНАТА ПРИКАЗНА ЗА ТРИТЕ КУМОВИ ОД ЦЕТИЊЕ: Милош го загуби целото семејство, Милан беше убиен, а Нено цела Црна Гора го слави како херој (фото)

Во морето страшни детали за масакрот во населбата Медовина во Цетиње, кој го остави регионот без зборови поради суровата смрт и трагичната судбина на десет невини жртви и шестмина повредени, има еден светол пример, не помалку тажен, но јуначки и херојски.

Станува збор за приказна за тројца кумови, чии судбини се смениле додека да трепнеш – еден од тројцата, Милош Мартиновиќ, ги загубил сопругата Наташа (35) и двата сина на возраст од осум и 11 години во убиствената треска на Вук Бориловиќ кој им го издаваше станот.

Неговата сопруга Наташа скокнала да се бори со злосторникот, кој прво го застрелал нејзиниот син на влезната врата, кој се обидел да се сокрие. За жал, немала сила да се бори со лудиот сосед, па за неколку моменти таа и нејзиниот втор син, кого го затекнал на ручек на масата во кујната, биле убиени од проектили од ловечки карабин.

Чувствувајќи дека нешто страшно се случува, Мартиновиќ го повикал кумот Милан Митровиќ (37) на помош, барајќи од него веднаш да отиде во нивниот изнајмен стан и да провери што се случува, бидејќи сопругата не му одговарала на телефонот, а тој не можел да пристигне брзо. Митровиќ тоа го направи без да каже збор. Во меѓувреме, Мартиновиќ добил телефонски повик од убиецот, кој лично го известил дека му ги убил сопругата и синовите.

Несреќниот Митровиќ, кој неодамна се ожени и доби дете, панично го напуштил домот и загрижен за семејството на својот кум, со голи раце заминал на местото на злосторството. Неодамна го загуби татко му, а поседуваше автомеханичарска работилница. Не се грижеше за опомените од околината, се надеваше дека ќе стигне да ги спаси кумчињата. Немал ни шанса да се врати дома, многу брзо и самиот станал жртва. Иако се стари познаници и семејни пријатели, Бориловиќ немал милост, штом се приближил до дворот од куќата пукал во него, го погоди и на лице место го остави мртов.

Третиот, Ненад Нено Калуѓеровиќ, кој денес цела Црна Гора го слави како херој, е кумот на Митровиќ. Тој не се плашел за својот живот, а според првичните резултати од истрагата му пришол и му пресудил на убиецот.

Тој храбро го прекина натамошното крвопролевање и, секако, спаси многу човечки животи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!