Вие имате прво да ја знаете вистината

Трамп наводно му кажал на Лавров за нападот на Исламската држава, и на кинескиот претседател за нападот на Сирија – Америка ја тресе сериозна афера!?

Неодамнешното запленување на доверливи владини документи во раскошниот имот Мар-а-Лаго, поранешна „зимска Бела куќа“, јасно покажува колкава загриженост за безбедноста предизвикува поранешниот американски претседател, велат експертите.

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, кој, меѓу другото, забранува споделување на доверливи информации на лица кои не се овластени да ги имаат.

На Лавров му дал доверливи информации

Дури и како претседател, Трамп некогаш знаел како да го направи тоа. На почетокот на својот мандат тој спонтано му дал на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров многу доверливи информации за операцијата против Исламската држава, пренесува Хина.

Но, Мар-а-Лаго, каде се организираат свадби, прослави и добротворни вечери, е особен трн во окото на американските разузнавачи. Иако Тајната служба го обезбедува поранешниот претседател и локацијата, нејзините агенти немаат овластување да ги контролираат гостите или членовите на клубот на Трамп.

Налогот за претрес на имотот на Трамп јасно покажува грижа за националната безбедност, изјави поранешната функционерка на американското Министерство за правда, Мери Мекорд.

– Очигледно им беше многу важно да ги вратат документите на безбедно место – рече таа. „Држењето високо доверливи документи на место каде што посетуваат бројни странски посетители и други кои можеби имаат врски со странски влади и агенти создава значајна безбедносна закана”.

Трамп негира дека станува збор за доверливи документи

Трамп, пак, тврди дека сите документи со кои располага се декласифицирани и дека биле на безбедно место.

Агентите на ФБИ зедоа десетици кутии со документи од имотот на почетокот на неделата, вклучително и некои со информации за одбраната.

– Тоа опкружување е кошмар за ракување со високо доверливи информации – изјави поранешен американско разузнавање.

Одделот за правда не објави каде и како се чувале документите и фотографиите, но добро е позната „лежерноста“ во Мар-а-Лаго.

Добар пример е свечената вечера на Трамп и тогашниот јапонски премиер Шинзо Абе, која беше организирана во 2017 година на голема отворена тераса во Мар-а-Лаго со многу други достоинственици.

Вечерата беше нарушена од севернокорејски ракетен тест, па гостите кои кружеа наоколу можеа да го слушнат и снимаат разговорот меѓу Трамп и Абе за контрамерки.

Нападот на Сирија му го предаде на кинескиот претседател

Белата куќа тогаш одлучи да постави безбедна просторија во Ма-а-Лаго за чувствителни разговори. Таму Трамп и неговите соработници одлучија да извршат воздушни напади врз Сирија поради употребата на хемиско оружје.

По донесувањето на одлуката, Трамп организираше свечена вечера со кинескиот претседател Си Џинпинг. Издржал до чоколадниот десерт, но потоа и открил на својот кинески колега што има намера да прави, пишува Хина.

Во 2019 година, Кинескиња со скриен малициозен софтвер ја помина првата безбедносна проверка на влезот во клуб во Мар-а-Лаго и беше уапсена во последен момент.

Тогашниот шеф на кабинетот на Белата куќа Џон Кели се обиде да го ограничи пристапот до Мар-а-Лаго, но Трамп одби да се согласи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!