Вие имате прво да ја знаете вистината

АРАПИТЕ ДАВААТ ДО 35.000 евра за една вечер, НАЈБАРАНИ СЕ ДЕВОЈКИТЕ ОД СРБИЈА И БОСНА: Како функционира проституцијата во регионот!?

Како замислувате класична жена со сомнителен морал? Идеален профил нема, истражувањата покажаа дека студентки, домаќинки, вработени и невработени жени се занимаваат со проституција во регионот.

Најстарата трговија во 21 век цвета, а доказ за тоа се бројните истраги, апсења, признанија на многу девојки и клиенти. Како главна причина се наведува сиромаштијата. Според истражувањето спроведено во 2004 година во девет земји, на пет континенти, девет од 10 лица кои се занимаваат со проституција се жени. Има многу клиенти кои ги користат овие услуги: меѓу 75 и 110 илјади, додека помал дел од нив ги користат услугите на “елитни дами” од кругот на таканаречената елитна проституција.

А каде ги наоѓаат тие дами?

Познато е дека девојките кои одат во Дубаи да работат како модели во голем дел завршуваат во проституција. Во регионот во текот на летото овој “бизнис” најмногу се “развива” на море. Со години се зборува за проституција со јахти на Јадранот, во која уживаат богати странци, локални тајкуни, спортисти и припадници на подземјето, кои трошат по 1.000 евра за да поминуваат време со овие дами, покажа истражувањето од 2018 година.

Девојките кои доаѓаат на Јадранот да “заработат” како “елитни придружнички” не се само Хрватки. Има девојки од Србија и БиХ кои, според ова истражување, можат да го продадат своето тело за парче накит, брендирана чанта или луксузна облека. Не ретко, токму тогаш за прв пат “пробуваат” кокаин, кој заедно со алкохолот на овие јахти се дели на големо, пишува сајтот 100posto.hr.

Истите овие девојки често одат во Дубаи и под изговор дека работат таму како модели, продолжуваат со оваа “работа” со малку поинаква клиентела. Често се ангажирани во агенции за “деловна придружба”, а минималната дневна заработка се движи од 500 до 1000 евра. Луѓето кои работат на вакви јахти често изјавуваат дека покрај кокаинот и алкохолот, вијаграта се “џвака како бонбони”.

Пред неколку години до медиумите стигна изјава на работник од ваква јахта.

“Ваквите јахти изнајмуваат луѓе кои сакаат да уживаат во луксуз една или две недели. Тие можат да изнајмат јахта за половина милион евра за да уживаат во пловењето на бродови кои имаат базени. Сè на овие јахти се сведува на – “Ајде да земеме дрога, да земеме проститутки, да ја злоупотребиме екипажот со нашите барања. Но, не се жалам, бидејќи за само едно лето заработив над 28.000 евра од бакшиш”, вели еден од вработените што работел на странски јахти.

Така открил дека најдобрата заработка има во Кан, проститутките за време на филмскиот фестивал заработуваат и до 35.000 евра од вечер, а гости се и бројни познати актери и големи имиња од светот на филмот. Еден извор тврди дека Арапите се најдарежливи и дека не се каат кога станува збор за забава од ваков вид. Најважно им е што се опкружени со десетина девојки, полуголи манекенки. Девојките знаат дека ќе бидат добро платени, бидејќи добиваат плик кога бродот ќе се врати во пристаништето.

Оперативците на Секторот за јавен ред и мир тврдат дека нема правила и дека со проституција се занимаваат и студенти и домаќинки, како и вработени и невработени жени.

“Кога луѓето обично помислуваат на овој тип на проститутка , тие замислуваат млада, негувана, ботоксирана жена, односно девојка која може да си дозволи скапи третмани, со силикон во градите, усните, задникот. Има такви, но тие се во малцинство”, велат од Секторот за јавен ред и мир.

Српски Курир неодамна дојде до веста за поранешниот макро Михаил Максимовиќ, кој на својата Фејсбук група сподели детали за натпреварувачите во реалното шоу што сите ги знаеме, а кои се најдоа во неговиот каталог. Тој изјави дека “неговите работнички” влегуваат во реални шоуа и на тој начин се промовираат.

Цената на една елитна проститутка ја диктира нејзиниот изглед, колку е позната во високото општество, но и во пошироката јавност. Девојките кои не се познати на медиумите не можат многу да заработат.

“Ако максимално се изложуваат на медиумите преку реални шоуа, скандали, приказни кои се објавуваат во медиумите, може да добијат многу повеќе пари. Најчесто овие пари се мерат во стотици евра, но зависи дали се ангажирани на пола саат или на еден и повеќе саати. Или се работи за платени викенди (што од неодамна стана популарно) во странство Се случува, на пример, клиент од странство да покани девојки од Србија, да им плати патување и сместување и превоз, така што девојките ќе поминат викенд или неколку дена, во зависност од тоа за колку се договориле со некого и потоа се враќаат овде”, изјави пред неколку години за Блиц, Бојана Секулиќ Станковиќ, оперативец на Одделот за јавен ред.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!