Вие имате прво да ја знаете вистината

ВЕНЕЦУЕЛА СУСПЕНДИРА НОВИ ИСПОРАКИ НА НАФТА! Европа се соочува со тежок период

Венецуела ги суспендираше новите испораки на сурова нафта во Европа според договорот нафта за долг и бара гориво од италијанската Eni и од шпанската Repsol во замена за идните товарни пратки, објави Ројтерс, цитирајќи три лица директно запознаени со ова прашање. Венецуела ги суспендираше новите испораки на сурова нафта во Европа според договорот нафта за долг и бара гориво од италијанската Eni и од шпанската Repsol во замена за идните товарни пратки, објави Ројтерс, цитирајќи три лица директно запознаени со ова прашање.

Венецуелската нафтена компанија ПДВСА повеќе не е заинтересирана за договор „нафта за долг“ одобрен од американскиот Стејт департмент во мај, што и овозможи на државната компанија да продолжи со испораките за Европа по двегодишната суспензија предизвикана од американските санкции, објави британската агенција. изјавија извори. Вашингтон ги одобри испораките се додека приходите се користат за отплата на акумулираниот долг на ПДВСА кон заедничкото вложување со Ени и Репсол. – ПДВСА сака да се врати на размената на нафта, но тоа се уште не е можно. Нема интерес за договор нафта за долг – изјави извор вклучен во претходните товарни пратки во Европа. Пратките на нафта од Венецуела, особено оние испратени до рафинериите во Шпанија, и помогнаа на Европа да го намали купувањето на руска нафта по нападот врз Украина.

Условите на договорот, сепак, не ги обезбедија потребните готовина или гориво за венецуелскиот гигант, чии сопствени рафинерии се борат да произведуваат бензин и дизел по долгогодишно недоволно инвестирање и недостиг на резервни делови за поправки. ПДВСА, Ени, Репсол и Стејт департментот не одговорија веднаш на барањата на Ројтерс за коментар. Во августовскиот распоред за испорака на PDVSA, нема доделени датуми за товарење на танкери Eni или Repsol во Европа, иако разредените резерви на сурова нафта во пристаништето Хозе се зголемија на речиси 5,0 милиони барели до 8 август. ПДВСА сака да добие гориво во замена за својата нафта, а тој дел од вредноста на тој товар да се искористи за надоместување на долговите од милијарди долари на партнерите во заедничкото вложување кое ги вклучува Шеврон, Ени и Репсол, рекоа соговорниците на Ројтерс. Промената на договорот може да и помогне на венецуелската компанија да го оживее својот екстра тежок нафтен бизнис во појасот Ориноко, на кој му требаат увезени разредувачи за да бидат квалитетни за извоз и да и овозможи на земјата да го намали дефицитот на моторното гориво.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!