Вие имате прво да ја знаете вистината

Војна во Украина: Зеленски ги предупредува руските војници во нуклеарната централа Запорожје

Русија ја зазеде централата во март и беше обвинета дека ја претворила во база од каде ги погодува околните градови. Двете земји ја разменија вината за гранатирање во последниве денови, што предизвика предупредувања од ОН за нуклеарна катастрофа. Зеленски вели дека секој руски војник кој пука во или под капакот на фабриката ќе биде „специјална цел“. Станицата со шест нуклеарни реактори Запорожје се наоѓа во градот Енерходар, на источниот брег на реката Днепар (на украински Днепар) во јужна Украина. Русија ја нападна Украина на 24 февруари, заземајќи ја фабриката за неколку дена. Москва го задржа украинскиот персонал да управува со објектот.

ОН предупредија дека континуираните непријателства околу станицата може да доведат до нуклеарна катастрофа што ќе погоди поголем дел од Европа. Русија во неколку наврати негираше каква било погрешна работа во фабриката. Таа вели дека ја презела контролата врз централата за да спречи истекување на радиоактивни материјали за време на борбите во регионот.

За време на неговото видео обраќање доцна во саботата, г-дин Зеленски рече дека Русија се вклучила во „постојани провокации“ со пукање врз централата и рече дека силите стационирани таму ја користеле како база за гранатирање на градовите Никопол и Марханец – на другиот брег на река. Ова е направено, рече претседателот, за да се „уцени нашата држава и целиот слободен свет“. Но, тој истакна дека „руската уцена само мобилизира уште повеќе глобални напори за соочување со теророт“.

„Секој руски војник кој или пука во фабриката или пука под капакот на фабриката, мора да разбере дека станува посебна цел за нашите разузнавачи, за нашите специјални служби, за нашата армија“, рече претседателот. Тој додаде дека „секој ден“ од руската окупација на централата „ја зголемува заканата од радијација за Европа“.

Украинската одбранбена разузнавачка агенција, исто така, ја обвини Русија за провокација со паркирање на самоодна тешка артилерија „Пион“ надвор од блискиот град и сликање на украинско знаме на него, во обид да го дискредитира Киев. Истрагата на Би-Би-Си откри претходно оваа недела дека многу од украинските работници на локацијата се чуваат под вооружена стража во услови на тешки услови. Во четвртокот, министрите за надворешни работи од групата на индустриски демократии Г7 побараа Русија веднаш да се повлече од локацијата. Нивното предупредување ги повтори изјавите на нуклеарното набљудување на Обединетите нации, Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), која повика на прекин на „сите воени активности кои ја загрозуваат нуклеарната безбедност“. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека ситуацијата во централата може да „доведе до катастрофа“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!