Вие имате прво да ја знаете вистината

ЕВРОПСКИОТ ЕКОНОМСКИ „МОТОР“ НА КРАЈ СО СИЛИТЕ: Германија во канџите на инфлација – слабоста се прошири низ економијата

И најсилната европска економија е во „канџите“ на инфлацијата, додека проблемите со снабдувањето со гас и растот на цените на храната опстојуваат. Најголемата европска економија минува низ низа економски шокови. Поранешниот економски „мотор“ на Стариот континент се чини дека станува негова најслаба алка. Ова неделава јавно го призна министерот за финансии Кристијан Линднер.

Како што пишува „Фајненшл тајмс“, тој ги оценил економските перспективи на Германија како „кревки“, што не е изненадувачки, бидејќи прогнозите за раст на БДП се намалени надолу, а растот на цените на храната и енергијата се повеќе го нарушува животот на Германците, пишува Пословни дневник.

Слабост во сите сектори

Заедно со растечката стапка на инфлација не престануваат ниту проблемите со синџирите на снабдување, што заедно со послабата светска побарувачка силно влијае на индустријата која е столб на германската економија. – Она што е најзагрижувачко е како слабоста се прошири низ економијата – истакнува за ФТ Клеменс Фуст, раководител на економскиот институт Ifo. „Во претходните економски кризи, услужниот сектор беше во неволја, но индустријата закрепна, и обратно. Меѓутоа, сега гледаме проблеми во сите сектори“, објаснува Фус. Аналитичарите се почесто велат дека економскиот „мотор“ на еврозоната стана слаба алка. Според податоците на локалниот завод за статистика, Дестатис, меѓу првиот и вториот квартал економијата стагнирала, додека групата земји кои го користат еврото забележала раст на БДП од 0,7 отсто. Фактот што минатиот месец Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали проценката за растот за 2023 година, за цели 1,9 процентни поени, на 0,8 отсто, покажува дека многу работи „не е во ред“ во германската економија. Ова е најголемото намалување на проценките на ММФ од сите земји што ги следи.

Германската економија сега е толку многу ослабена што многумина стравуваат дека наскоро и официјално ќе „падне“ во рецесија, дефинирана како два последователни квартали на пад на вредноста на економијата. Песимистите особено укажуваат на прениското ниво на Рајна, што влијае на циркулацијата на стоката во индустриското срце на Германија. Покрај тоа, тука се и последните тензии меѓу Кина и Тајван, но и можноста за слабеење на глобалната економија, што секогаш е проблем за извозно ориентираните германски компании.

Додека Италија, Франција и Шпанија уживаат повисок економски раст од очекуваниот благодарение на добрата туристичка сезона, германскиот малопродажен сектор повеќе се потпира на домашната побарувачка; сепак, продажбата на мало падна за 8,8 отсто на годишно ниво во јуни, што е најголем пад од 1994 година. Моника Шницер, професорка по економија на Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен, вели дека потрошувачите се чувствуваат несигурни и дека им е кажано да заштедат пари за повисоки сметки за струја и гас. Ова, вели тој, доведе до пад на потрошувачката. Водечкото германско здружение на работодавачи, БДИ, минатиот месец објави дека рецесија е сè поверојатно. Моника Шницер истакнува дека многу зависи од тоа дали Русија целосно ќе ја прекине испораката на гас и дали Пекинг повторно ќе почне да ги затвора пристаништата и фабриките поради корона вирусот.

Има и оптимисти

– Ако успееме да го поминеме, а работите не се влошат во САД и Кина, можевме да ја избегнеме рецесијата, но не можеме да очекуваме значителен подем – вели овој професор. Поголем проблем од нарушените синџири на снабдување е моментално порастот на цените на енергијата. Ханс Јурген Керхоф, претседател на германската федерација на производители на челик, вели дека трошоците на секторот се зголемени за 7 милијарди евра во споредба со 2021 година, најмногу поради скапиот гас и струја. Планот на владата да воведе данок за големите потрошувачи на гас ќе го зголеми тој трошок за уште една милијарда евра.

Сепак, дел од економистите гледаат нешто пооптимистички на моменталната состојба и тврдат дека има „светло на крајот од тунелот“. Иако индустриските нарачки паднаа за 0,4 отсто во јуни – петти последователен месец на пад – и се за 9 отсто помалку од истиот период минатата година, Нилс Јансен истакнува дека „целосните книги за нарачки велат дека нема да има рецесија“. Тоа ќе им даде на германските компании можност да го зголемат производството, дури и ако бројот на нови нарачки почне да опаѓа или стагнира, додава Јансен. Интересно, германската влада не е особено загрижена поради падот на економските показатели.

„Многу директори на компании ни велат дека имаат работа во следните две години, дури и ако не добијат нови нарачки“, рече еден германски владин претставник, кој сакаше да остане анонимен. Во Берлин оценуваат дека можноста за рецесија се уште е „на маса“, но најверојатно ќе биде „мека“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!