Вие имате прво да ја знаете вистината

Мистерија околу напуштениот авион во поле на Бали: Никој не знае како стигнал таму (фото)

Напуштен Боинг 737 е паркиран на сред поле на Бали и таму е со години, а никој со сигурност не знае како стигнал таму. Поради мистеријата околу неговото пристигнување на непристапна локација, авионот стана популарна туристичка атракција.

Големиот авион се наоѓа во каменолом за варовник во близина на автопатот Раја Нуса Дуа Селатан, недалеку од туристичкиот центар и плажата Пандава.

Некои Балијци сугерираат дека авионот бил донесен на делови и повторно склопен таму од амбициозен претприемач кој планирал да отвори ресторан во него.

Сепак, се соопштува и дека ресторанот останал без пари за да го заврши проектот, оставајќи го авионот напуштен во каменоломот.

Авионот стана туристичка атракција, а водичите велат дека е тешко да се забележи и седи покрај збирка транспортни контејнери. Авионот нема идентификација или ознака на него.

Тоа не е единствениот запуштен Боинг 737 на островот, бидејќи во други делови се забележани и други “пензионирани“ авиони, а некои се користат како туристички атракции.

Еден од нив лежи веднаш до блискиот Dunkin Donuts, со крилото потпрено на ѕидот на ресторанот.

Друг напуштен авион беше виден на врвот на карпа на плажата Нијанг-Нјанг во 2021 година. Авионот беше извлечен на врвот на крајбрежна карпа на Бали минатата година благодарение на инвестициите на еден претприемач кој сакаше да го искористи за да создаде туристичка атракција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!