Вие имате прво да ја знаете вистината

Молдавија набави милион таблети јод во страв од нуклеарна катастрофа во Запорожје

Молдавија увезла милион таблети јод од Романија додека беснеат борби за нуклеарна централа во соседна Украина.

Источноевропската земја, со население од 2,5 милиони луѓе, инсистираше на тоа дека жителите не треба да паничат бидејќи ја зголемија залихата на апчиња кои можат да спречат таложење на радиоактивни елементи во телото. Гранатирањето е засилено во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, најголема од ваков вид во Европа, при што ОН предупредуваат дека борбите би можеле да „доведат до катастрофа“. Апчињата, донирани од Романија, работат на запирање на апсорпцијата на радиоактивен јод во тироидните жлезди на луѓето, кои можат да развијат рак доколку се изложени на зрачење. Сепак, молдавската влада вели дека не забележала зголемување на нивото на радијација и рече дека луѓето мора да чекаат официјални упатства пред да ги земат таблетите, кои се чуваат во локалните медицински установи. Во случај на нуклеарна катастрофа, апчиња со јод прво ќе се издаваат на луѓе кои не можат да се евакуираат или да се засолнат, како што се работниците за итни случаи, соопшти молдавската Национална агенција за јавно здравје.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!