Вие имате прво да ја знаете вистината

НАВИКНАТИ НА ЗАКАНИ – Како гледаат Тајванците на заканите од Пекинг: “Американците не не разбираат, тие вака само ја зајакнуваат Кина…”

Неодамнешните анкети покажуваат дека огромно мнозинство од Тајванците го поддржуваат одржувањето на статус кво (status quo)

Доаѓањето на Ненси Пелоси во Тајван уште еднаш ги разбранува американско-кинеските односи. Кинеската армија, како што знаеме, вчера започна со вежби кои практично ќе го блокираат островот на неколку дена, а кинеските државни медиуми посетата на Пелоси ја опишаа како “глупава, непромислена и опасна“. Во меѓувреме, американските коментатори и од десниот и од левиот спектар посетата на Ненси Пелоси на Тајван ја нарекоа непромислена провокација.

Но, на тајванските Американци кои го поминаа целиот свој живот во неизвесност поради чудниот геополитички статус на островот, хиперболичниот дискурс и атмосферата на страв создадени по посетата на Ненси Пелоси покажуваат колку малку повеќето Американци всушност знаат или се грижат за народот на Тајван, пишува Гардијан.

Кинески воени вежби во близина на брегот на Тајван

“Сета оваа возбуда и сензационализам само ја засилува кинеската агресија“, вели SueAnn Shiah, 30-годишна писателка и теолог која снимила филм за тајванско-американскиот идентитет.

“Луѓето на оваа тема пристапуваат со многу малку или никакво знаење и често имаат екстремни ставови кои само шират страв. Луѓето што ги познавам во Тајван имаат многу поинаков пристап кон оваа ситуација“, додава тој.

Стратешка двосмисленост

Тајванците и Американците со тајванско потекло со години дебатираа дали островот треба официјално да прогласи независност, да бара обединување со Кина или да го одржи статус quo.

“Тоа е жестока дебата што се одвива под дневна закана од кинеска агресија, што е нешто што Американците – вклучително и антивоените демонстранти – често не го разбираат“, вели Shiah.

“Нема да се преправам дека САД не е империјалистичка сила. Но, во конкретниот случај на Тајван, тензиите не беа предизвикани од САД, туку од империјалистичките аспирации на Кина“, додава таа.

САД долго време одржуваат став на “стратешка двосмисленост” во однос на Тајван. Имено, во 1979 година, САД донесоа закон со кој таа земја се обврза да помогне во одбраната на територијата на Тајван. Ова ја вклучува, пред сè, испораката на оружје. Откако САД досега се однесуваа “стратешки двосмислено“, претседателот Џо Бајден отиде подалеку од неговите претходници, предупредува Гардијан. Така Бајден постојано изјави дека одбраната на Тајван е “обврска” на САД. Американските власти, од друга страна, ретко го посетуваат Тајван – последниот висок функционер што стапнал на островот беше тогашниот претседател на Претставничкиот дом, Newt Gingrich, во 1997 година.

Вежби за спасување во Тајван

Кројачи на сопствената судбина

Albert Wu, тајвански американски историчар со седиште во Тајпеј, верува дека посетата на Пелоси има голема симболична вредност. Но, како што вели Wu, вообичаената грешка на Западот се повторува; ја бришат тајванската перспектива од равенката.

“Дури и во известувањето за посетата на Пелоси, која привлече толку големо внимание, многу малку се зборува за тоа што навистина мислат луѓето и самите политичари на Тајван. Наративот што преовладува е дека САД сè уште се главниот и единствениот актер што одлучува за нашата судбина“, додава Wu.

Наместо тоа, историчарот би сакал да види преиспитување на меѓународниот поредок каде Тајван има збор за својата иднина.

Ако администрацијата на Бајден можеше да каже: “Во ред, ајде да се обидеме да ги убедиме сите страни на дијалог… или ако САД, на пример, се обидат да посредуваат во некој вид дијалог, мислам дека луѓето во Тајван би биле многу посреќни“, објасни тој.

Wu предупредува дека некои од застапниците за независност на Тајван покажале подготвеност да се здружат со американските политичари само врз основа на нивното непријателство кон Кина.

“Се чувствувам многу непријатно што треба да се потпреме на луѓе како Mike Pompeo. Секој што ја поддржува независноста на Тајван или секој што покажува малку поагресивен однос кон Кина е автоматски сојузник за одредена група Тајванци“, се загрижи Wu

Жителите на Тајван вежбаат пукање со пиштол

Неизвесноста како начин на живот

Неодамнешните анкети покажуваат дека огромно мнозинство од Тајванците го поддржуваат одржувањето на статус кво, став што го дели и тајванската претседателка Tsai Ing-wen.

“Немаме потреба да се прогласуваме за независна држава. Ние сме веќе независна земја“, рече претседателката.

Shiah, кој израснала во Детроит и живеел во Тајван и САД, во голема мера се согласува со тоа чувство.

Стратешката двосмисленост не треба да и се заканува на Кина, рече Shiah, бидејќи таквата политика помага да се одржи дијалогот меѓу сите страни.

Сепак, во последниве години, највисоките функционери во Пекинг станаа непријателски настроени кон американската двосмисленост, изјавувајќи дека Кина “нема простор за отстапки” за нејзината цел да го преземе Тајван. Затоа, Shiah е загрижена дека американската хистерија поради посетата на Пелоси само дополнително ќе ја оправда кинеската нетолеранција на двосмисленоста – зголемување на ризикот од војна.

“Она што ги прави работите незгодни е тоа што на не-тајванците им е тешко да разберат како двосмисленоста може да биде не само пожелна, туку и одржлива. Се сеќавам дека по изборот на Donald Trump, многу луѓе се чувствуваа толку несигурни за својата политичка иднина и се соочуваа со навистина интензивни проблеми со менталното здравје и вознемиреност. Но, сите што ги познавам во Тајван отсекогаш живееле во атмосфера на политичка несигурност за иднината“, објасни Shiah за Гардијан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!