Вие имате прво да ја знаете вистината

Најдобриот украински воен пилот загинал во битка со руската армија

Најдобриот украински пилот Антон Листопад загинал во борбите против руската армија, објавија украинските медиуми.

Како што пишува Киев Индипендент, Листопад загинал во битка, но не е прецизирано каде и кога. Листопад беше прогласен за најдобар украински пилот во 2019 година, а минатата година водеше ескадронски лет над Хрешчатик како дел од прославата на 30-годишнината од Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја одликува со Орден за храброст. За потсетување, уште еден украински борбен пилот Степан Тарабалка, за кој се веруваше дека е мистериозниот „Дух на Киев“ беше убиен во воздушна битка во април, откако наводно соборил повеќе од 40 руски воени авиони од почетокот на руската агресија врз Украина. Украинските воздухопловни сили подоцна појаснија дека терминот „Духот на Киев“ не се однесува на едно лице, туку на сите пилоти на украинската војска.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!