Вие имате прво да ја знаете вистината

„НОРА Е НАЈГОЛЕМАТА СИЛА НА СРПСКАТА ВОЈСКА“ Вучиќ е воодушевен од хаубицата: Нора погодува се во далечина од 150 метри

„Нора“ е најголемата сила на српската армија, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ, при посетата на новото вооружување и воената опрема на Воената академија, каде офицери и војници му потврдија дека се презадоволни од најавата за зголемување од 25 отсто. платите во армијата.

На изложбата, претседателот прво ја посети „Нора“, самоодна хаубица од 155 мм, наведувајќи дека тоа е „нашата најголема сила“.

Претставниците на Армијата и Министерството за одбрана го информирале дека треба да се произведат уште шест „нора“ со што Армијата ќе има вкупно 36, односно 18 за двете дивизии, како што е предвидено. – Хаубицата од 155 мм е најмоќното оружје, моментално е најбараниот калибар и оружје на украинското бојно поле, каде што е потребно за стрелање од долг дострел. „Нора“ погодува сè на 150 метри, бидејќи боевата глава уништува се во тој дострел – изјави Вучиќ. Тој праша и колку чини производството на „Нора“ и доби одговор од надлежните дека поединечно чини околу 1,5 милиони евра.

Се интересирал и колку луѓе работат во „Борбени комплексни системи“ во Велика Плана, а претставници конкретно го информирале дека во Плана има 260 вработени, а во Куршумлија уште 200. Вучиќ ги праша и војниците дали се задоволни од „Нора“, на што тие одговорија потврдно.

– Не е тешко да се управува, тоа е сложен систем, но ништо не е тешко – одговори еден од војниците.

– Нора е нашата најголема сила – одговори Вучиќ.

Со одобрување одговорија офицерите и војниците кои претседателот ги праша дали се задоволни од најавата за ново зголемување на платите за 25 проценти. Исто така, претседателот изврши обиколка на борбеното возило „Лазар 3“ кое успешно ги помина сите тестови.

– Го тестиравме центарот на гравитација на работата, проверувајќи го возењето на различни површини и возењето со пречки, го проверивме системот, точноста и прецизноста. Сите возила успешно ги поминаа тестовите – изјави полицаецот Владимир Савиќ. Тој додаде дека сите возила имаат клима, дека има доволно простор за возачот, командантот и операторот, а „Лазар 3“ е исклучително доверливо и прецизно борбено возило. Вучиќ можеше да слушне и дека „Лазар“ одлично функционира на различни подлоги и дека тоа што е „точак“ не е недостаток, бидејќи, како што објаснија војниците, има централен систем за регулација на притисокот во гумите, кој во зависност од теренот, се издува или „ надува“ гуми.

Надлежните му соопштиле и дека до крајот на годината се очекува нова верзија на „Милос“, која ќе биде подолга за еден метар, ќе има подобра заштита и ќе може да прими уште два ловци. На Вучиќ му беа претставени и модернизирани радари, како и камиони FAP, најновата генерација, кои можат да „влечат“ сè од радари, рампи за лансирање, вкупна тежина од седум тони товар, заедно со персонал. – Воодушевени сме од овие камиони – му рекоа војниците.

Ги виде и „Пасарите“, со нова шасија, автоматски менувач, кој има нови ракетни фрлачи, а моментално се во фаза на финална тестирање. Нему му беа претставени и беспилотни летала „Пегазус“, кои се опремени со бомби, но се уште не се во употреба. Тој „вооружен“ Пегазус е пуштен во употреба од септември, а Вучиќ изјавил дека се радувал што го слушнал тоа. Ги погледна и новите пиштоли „Заставина“, од кои 230 нови, подобрени, а денеска ги презеде војската.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!