Вие имате прво да ја знаете вистината

Рафаел Надал со тешки маки се воздржа да не ја покаже радоста пред Ѓоковиќ

ШПАНСКИОТ тенисер Рафаел Надал изјави дека е среќен што има шанса повторно да биде најдобар играч на светот, пренесуваат американските медиуми.

Бикот од Мајорка“ ќе настапи на Мастерсот во Синсинати. Тој повторно ќе биде првопласиран на АТП листата доколку го освои споменатиот турнир од серијата 1000, а Русинот Данил Медведев не се пласира во четвртфиналето. Шпанскиот тенисер оваа сезона има учинок од 35 победи и четири порази, а освои и два Грен слем, Австралија опен и Ролан Гарос.

Рафа само што почна да зборува за тоа колку му значи да биде прв на АТП листата, поради што Новак Ѓоковиќ е рекордер, но потоа „гризна за јазик“ и додаде „Не размислувам за тоа“. .

Еве ја неговата изјава:

– Многу ми значи тоа што имам шанса да бидам број еден во овој дел од мојата кариера. Не очекував дека тоа може да се случи. Но, не размислувам за тоа, мојата цел е да бидам здрав и да играм на турнирите на кои сакам да играм – изјави Надал.

Искусниот 36-годишен играч во второто коло на турнирот во Синсинати ќе игра со победникот од дуелот меѓу Хрватот Борна Чориќ и Италијанецот Лоренцо Мусети. Надал го освои овој Мастерс само еднаш во кариерата и тоа во 2013 година. Шпанецот на овој турнир има биланс од 22 победи и 11 порази. Доколку се случи рекордниот број на грен слем титули (22) повторно да стане прв играч во светот, ќе биде далеку пред Новак Ѓоковиќ, кој е на шестото место на АТП листата, но не поради лошите резултати, туку поради правилата на Вимблдон дека бодовите не се бројат од оваа година, а оние од минатото се губат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!