Вие имате прво да ја знаете вистината

Саудискиот нафтен гигант Арамко оствари рекорден профит

Покрај рекордната добивка, Арамко најави и дека ќе ги задржи дивидендите непроменети на 18,8 милијарди за третиот квартал

Саудискиот нафтен гигант Арамко го собори сопствениот рекорден профит бидејќи во вториот квартал од оваа година оствари профит од 48 милијарди долари, пренесува Танјуг. Ова е зголемување од 90 отсто во споредба со истиот период минатата година и претставува највисока нето добивка на најголемиот светски извозник на нафта од 2019 година. Во исто време, нето добивката на компанијата во првата половина од годината порасна на 87,9 милијарди долари. Руската инвазија во Украина предизвика голем скок на цените на нафтата и гасот, потсетува Би-Би-Си.

Најавен раст на производството

Русија е еден од најголемите извозници, но западните земји се обидуваат да ја намалат зависноста од руските извори на енергија. Покрај рекордната добивка, Aramco најави и дека ќе ги задржи дивидендите непроменети на 18,8 милијарди за третиот квартал. Компанијата, исто така, најавува дека ќе продолжи да го зголемува производството за да ја задоволи побарувачката. „Иако нестабилноста на глобалниот пазар и економската несигурност остануваат, настаните во првата половина од годината го поддржуваат нашиот став дека тековните инвестиции во нашата индустрија се од суштинско значење за да се обезбеди пазарите да останат добро снабдени и да се олесни уредната енергетска транзиција“, рече претседателот на Aramco и Извршниот директор Амин Насер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!