Вие имате прво да ја знаете вистината

СРБИТЕ МАСОВНО КУПУВААТ СТАНОВИ ВО ГРЦИЈА Најбараниот недвижен имот до 60.000 евра, еве кои купувачи

Грција е позната како една од омилените дестинации за одмор на српските граѓани. Кога бараат недвижен имот, нашите сограѓани се почесто ги избираат најатрактивните локации на морскиот брег. Покрај Грција, има и други локации како Италија и Турција, но главниот фокус во последно време е на Грција.

Ако се суди според побарувачката и интересот на нашите граѓани, инвестирањето пари во недвижнини, особено во Грција, изгледа добро се исплати. Освен што ќе си обезбедат безбедно место за одмор, оние кои ќе се решат да ги изнајмат своите купени имоти во текот на летото, можат да заработат и пристојна сума на пари.

Според локалните агенции за недвижности, интересот на Србите за недвижности во Грција во последно време не опаѓа, особено не годинава. Се зголемува интересот на нашите граѓани, а најмногу на оние дестинации каде што летувале претходните години.

  • Во Грција има значително поголем интерес за недвижности од 2019 година, оваа година е нешто повеќе од претходните две, поради епидемијата на корона вирусот. Иако цените на становите многу поскапеа во споредба со периодот од пред 5 до 6 години, интересот сè уште не стивнува, вели за „Блиц Бизнис“ Тамара Стефановиќ, агент за недвижности во Грција.

Цените на недвижностите кои во моментов се во фокус се поскапи од пред неколку години, но сепак многу поевтини во споредба со цената на недвижностите, поточно становите во Белград или Нови Сад, додава нашиот соговорник.

Најчесто баран вид на недвижен имот се становите кои обично имаат една спална соба, вели таа.

Станови најчесто купуваат семејства, најбарани се помалите станови, со цена до 60.000 евра. Најчесто го избираат Халкидики, но и регионот Олимка, поради прекрасните плажи и чистата вода. Нешто помала побарувачка за станови има во Солун и Паралија.

Како што вели Стефановиќ, тие најчесто избираат недвижен имот на местата каде што летувале во претходните години, а повеќето одлучуваат да изнајмат откако ќе купат. Моментално ситуацијата е таква што некаде е тешко да се најде бесплатен стан.
Цена по квадратен метар

Српските граѓани масовно купуваат станови во Грција, како што веќе кажавме, една од главните причини е пониската цена. Некои дури земаат неколку својства. Имено, додека просечната цена на квадрат во главниот град е 1.680 евра, за стан од 45 квадрати во Паралија, на 500 метри од плажа, можете да платите 45.000 евра, додека, за споредба, имот со иста квадратура и просечна цена во Белград би чинела дури 75.600 евра.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!