Вие имате прво да ја знаете вистината

ХИМАРС-от ја заврши работата – Убиен важен соработник на Путин? Руски новинар случајно ја открил локацијата на злогласната Вагнер и Украинците ја уништиле (фото/видео)

Украинскиот дневен весник “Украинска правда” објави дека рускиот новинар Сергеј Среда, кој е близок на Кремљ, го открил седиштето на злогласната групација Вагнер во објава во Телеграм на 8 август. Тој објави фотографии од неговата посета на седиштето на таа паравоена формација, а натписот на една од тие фотографии ја идентификуваше нивната адреса.

Украинската артилерија го погоди штабот на тајната руска паравоена платеничка група Вагнер во источна Украина, јавува Би-Би-Си , повикувајќи се на воени извештаи. Нападот го пријавија Серхи Хејдеј, украинскиот гувернер на областа Луганск и неколку проруски воени известувачи. Фотографиите на кои наводно се гледа штетата беа објавени на Telegram. Бројот на жртвите не е јасен, а деталите од целиот настан засега не се познати.

Групата Вагнер е обвинета за бројни воени злосторства. Таа беше распоредена на Крим и украинскиот регион Донбас во 2014 година, кога украинските трупи ги протераа про-Кремљ силите од областите каде што подоцна сепаратистите основаа самопрогласени држави. Единиците на Вагнер беа испратени и во Сирија, Либија, Мали и Централноафриканската Република.

Москва официјално не го признава постоењето на Вагнер, но западните разузнавачки служби ја поврзуваат групата со Евгениј Пригожин – наречен “Готвачот на Путин”, бидејќи неговата угостителска компанија долго време му помага на претседателот Владимир Путин и вооружените сили. Пригожин, како и многу други руски функционери, е под санкции од Западот.

Вагнер е познат и како ПВТ – Приватна воена компанија. Но, тие се платеници спонзорирани од државата кои дејствуваат во интерес на Кремљ, велат западните експерти. Тие се обвинети за повеќекратни воени злосторства и кршење на човековите права.

Седиштето на Вагнер случајно го открил руски новинар. Украинскиот дневен весник “Украинска правда” објави дека рускиот про-Кремљ новинарот Сергеј Среда го открил седиштето на Вагнер во објава во Телеграм на 8 август. Тој објави фотографии од неговата посета на седиштето, а натписот на една од нив ја идентификуваше нивната адреса. Објавата подоцна беше отстранета, но копии кружат на социјалните мрежи.

Украинскиот гувернер на областа Луганск, Сергиј Хајдај, објави дека украинската артилерија го погодила штабот на руската паравоена платеничка група “Вагнер” во Попасна.

Хајдај напиша дека украинските сили “го погодиле непријателскиот штаб чија локација е утврдена благодарение на руски новинар”, и додаде дека овојпат со успешен удар го уништиле штабот на Вагнер групата во Попасна.

Попасна се наоѓа јужно од Северодонецк во регионот Луганск, кој руските сили сега целосно го контролираат по неколкумесечни жестоки борби и масовно уништување.

Иако се уште нема официјална потврда нема, сепак медиумите од Русија објавија дека во украинскиот ракетен напад оваа недела бил елиминиран и Евгениј Пригожин, организаторот на злогласната платеничка група Вагнер, кој е толку близок со рускиот претседател што го носи прекарот “готвачот на Путин”.

Автор на оваа информација е рускиот воен дописник Јуриј Котенок, кој на каналот Телеграм во неделата, нешто по 18 часот по московско време, објави дека вооружените сили на Украина нападнале “една од локациите” на ПВЦ Вагнер во градот Попасна, Луганска област, Украина. “Извори во Донбас потврдуваат. Веројатно ХИМАРС. Украинските ресурси ја пласираат информацијата за смртта, можно е, на бизнисменот Евгениј Пригожин – но немаме потврда”, напиша Котенок.

Нападот на Попасна прв го објави и рускиот канал “Обратна страна на медалот”, кој се поврзува со PMC Wagner, кој објави фотографии кои најверојатно се направени по украинскиот напад. Истата снимка, како и видео од местото на настанот, ја објави и пропагандниот медиум “Руска пролет” на својот телеграм “Операција Z: Воени комесари на руската пролет”, со тврдење за “неколку ранети и, се чини, еден загинат”.

Веб-страницата “Руска пролет” (и нејзиниот телеграмс канал “Операција Z: Руски пролетни воени комесари”) е еден од најголемите пропагандни медиуми кои пишуваат за војната во Украина. Од 2014 година, тој собира средства од читателите за да им помогне на проруските војници и цивили во самопрогласените ДНР и ЛНР, а од 2022 г. објавува видео снимки од смртта на украинските војници со хумористична постава и лажни извештаи за “борбата против наркозависниците” меѓу војниците на Вооружените сили на Украина и добива 30 милиони прегледи месечно. На страниците на “Руска пролет” нема информации за сопственикот и редакцијата, освен дека се наведува дека медиумите го започнале “ентузијасти по патеката на историските настани за рускиот свет”.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!