Вие имате прво да ја знаете вистината

ЦЕЛОСЕН БРОДОЛОМ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Милиони пропаѓаат, криза ја тресе земјата – нема работници на повидок

Се проценува дека вкупната загуба веројатно надминала 60 милиони фунти.

Десетици милиони фунти вредни свежо овошје и зеленчук се оставени да скапуваат на полињата во Обединетото Кралство бидејќи земјоделците не можат да привлечат доволно работници, исто како што се влошува кризата со трошоците за живот.

Околу 22 милиони фунти (27 милиони долари) овошје и зеленчук пропаднаа во првата половина на 2022 година поради недостиг на работна сила, според истражувањето на Националната унија на фармери (НФУ), која има речиси 200 одгледувачи, пишува Блумберг. Бидејќи истражувањето опфати третина од секторот за градинарство, се проценува дека вкупната загуба веројатно ќе надмине 60 милиони фунти (73 милиони долари), во време кога цените на продавниците растат со рекордно темпо. – Целосен апсурд е што се троши квалитетна, хранлива храна во време кога семејствата ширум земјата веќе се мачат да врзат крај со крај поради зголемените трошоци за живот – се вели во соопштението на заменик-претседателот на NFU, Том Бредшо. Иако и другите економски сектори имаат недостиг од кадар, се смета дека проблемот е многу поголем во земјоделската индустрија, која тешко привлекува работници бидејќи работните места се сезонски и обично вклучуваат долги часови физичка работа за релативно ниски плати. Брегзит, исто така, го комплицираше регрутирањето на работна сила од Европската унија.

Илјадници свињи се заклани на британските фарми од минатата година поради недостиг на работници во погоните за преработка на месо. Покрај дефицитот на земјоделски работници, Велика Британија во јули ја доживеа најтешката суша од 1935 година, што дополнително го намали производството. Околу 40 отсто од учесниците во истражувањето на НФУ изјавија дека претрпеле загуби на земјоделски култури поради недостиг на работна сила, а одгледувачите очекуваат производството да се намали за уште 4,4 отсто следната година. Британското производство на овошје и зеленчук се проценува на 2,7 милијарди фунти во 2020 година, забележува „Блумберг“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!