Вие имате прво да ја знаете вистината

Што може да очекува светот во случај на катастрофа во нуклеарната централа Запорожје

Воената активност во близина на нуклеарната централа Запорожје во југоисточна Украина предизвика загриженост во последните денови, бидејќи инцидентите со гранатирање се зголемуваат, а експертите предупредуваат дека ризиците од сериозен нуклеарен инцидент се многу реални.

Секој напад врз нуклеарните централи е самоубиствен“, рече минатата недела генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повикувајќи ги инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да добијат пристап до локацијата.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за нападот.

Украинските власти минатата недела соопштија дека 14 лица загинале во напад во близина на централата во кој се оштетени пумпната станица и сензорите за радијација. Русија го обвини Киев за „нуклеарен тероризам“, пишува The Moscow Times.

Зошто е важна нуклеарната централа Запорожје?

Сместена на реката Днепар, нуклеарната централа Запорожје е најголемиот нуклеарен комплекс од ваков вид во Европа и меѓу 10-те најголеми во светот. Објектот е под контрола на руските сили откако го зазедоа во март, но со него сè уште управуваат техничари од украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом. „Енергоатом“ минатата недела соопшти дека руските сили се подготвуваат да ја поврзат централата со Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, и дека ја оштетуваат централата со пренасочување на производството на електрична енергија.

Сместена на околу 200 километри од полуостровот Крим, централата има шест од 15-те реактори во Украина и може да снабдува со електрична енергија 4 милиони домови.

Каква е ситуацијата во моментов?

Иако централата има шест реактори, само два работат во моментов, соопшти украински Енергоатом претходно овој месец. МААЕ соопшти дека не можела да ја посети централата пред почетокот на војната, но потврди дека во моментов два реактори се поврзани на мрежата. Украина објави дека во објектот се оштетени три далноводи и дека „електраната работи само со една производна линија, што е исклучително опасен начин на работа“.

Русија е обвинета дека распоредила 500 војници и распоредила ракетни фрлачи во областа – користејќи ја нуклеарната централа како штит. Неодамнешните снимки објавени од истражувачки новинари очигледно покажуваат воени возила како возат внатре во комплексот.

Официјални лица назначени од Москва во регионот Запорожје постојано изјавија дека украинските сили се одговорни за ударите врз фабриката. Владимир Рогов, член на проруската регионална администрација, во петокот рече дека фабриката мора да го намали производството и може да биде затворена доколку гранатирањето продолжи. Истиот ден Рогов рече дека украинска ракета паднала на 10 метри од складиштето за нуклеарен отпад, но дека објектот не претрпел критична штета.

Властите назначени од Русија во понеделникот предложија прекин на огнот во околината.

Како би изгледал нуклеарен инцидент?

Ситуацијата во Запорожје ги врати сеќавањата на нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година во Советска Украина, во која стотици луѓе беа убиени и повредени, а радиоактивната контаминација се прошири низ Европа. Слично на тоа, нуклеарните експерти предупредуваат дека секој нуклеарен инцидент ќе влијае не само на Украина, туку и на соседните земји, вклучувајќи ги Русија, Молдавија, Белорусија, Романија и Бугарија. Како резултат на борбите е можно оштетување на критичната инфраструктура, вклучително и реактори, изјави Андреј Ожаровски, експерт за безбедност на радиоактивен отпад во Рускиот социјално-еколошки сојуз.

„Во случај на надворешна сила, како што е намерен или ненамерен ракетен напад, примарното коло на нуклеарната централа може да се оштети“, рече тој, додавајќи дека таквата штета може да влијае на садот под притисок на реакторот и да доведе до експлозија.

„Во случај на експлозија, со оглед на фактот дека централата се наоѓа во близина на река, ослободувањето на радијација потенцијално може да влијае на стотици километри околу централата“, изјави Ожаровски за „Москва тајмс“ по телефон. Сепак, експертот за радиохемија, Борис Жујков, рече дека е малку веројатна катастрофа од размери во Чернобил бидејќи електраните имаат два многу различни типа на реактори.

„Многу е тешко да се уништи реактор дури и намерно – треба да удирате на исто место повеќе пати, но дури и тогаш размерите на катастрофата би биле различни“, рече Жујков.

„Постројката во Запорожје има подобра заштита и моментално има само два реактори кои работат – овие фактори ги намалуваат потенцијалните ризици. Но, се разбира, ракетниот напад може да доведе до сериозна несреќа“, додаде тој. Тој посочи дека размерите на таа несреќа ќе зависат од многу фактори, како ќе се случи, како ќе реагира вработените во фабриката, колку брзо ќе бидат евакуирани жителите.

„Прашањето не е дали радиоактивните [елементи] би навлегле во воздухот и водата. Зголемувањето на заднината на радијација за ограничено време не претставува опасност. Прашањето е каква радиоактивност и колкава радиоактивност“, додаде Жујков. Дали во објектот се складира нуклеарен отпад? Ова претставува уште еден ризик. Според експертите, доколку гранатирањето го погоди нуклеарниот отпад лоциран во централата во Запорожје, може да предизвика големо истекување.

„Ако ракетни напади погодат складиште за нуклеарен отпад, тогаш [нуклеарното] загадување може да се прошири низ воздухот и водата“, рече Ожаровски. Украина претходно овој месец предупреди дека фабриката складира 1.200 тони нуклеарно гориво, додавајќи дека „загаденоста [во случај на експлозија] може да биде доста висока“.

Каква беше меѓународната реакција?

Повеќе од 40 земји ја повикаа Русија да ги повлече своите сили од централата и да дозволи нуклеарното набљудување на ОН да го спроведе процесот на верификација. МААЕ соопшти дека добила спротивставени информации од Украина и Русија за статусот на објектот, неговата работа и штетата што ја претрпел. Меѓународното нуклеарно набљудување постојано ги повика двете страни да ги прекинат сите воени активности на локацијата, додавајќи дека „нема непосредна закана за нуклеарната безбедност“, но дека ситуацијата „може да се промени во секој момент“.

„Барам двете страни во овој вооружен конфликт да соработуваат со МААЕ и да овозможат мисија во нуклеарната централа Запорожје што е можно поскоро“, рече генералниот директор на МААЕ, Рафаел Маријано Гроси минатата недела. „Времето е од суштинско значење“, додаде тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!