Вие имате прво да ја знаете вистината

Фејсбук стана пензионерска мрежа, децата се свртуваат кон YouTube, а TikTok го прекина сето останато

Интересни податоци од најновото истражување за тоа кој каде е и кои социјални мрежи се најпопуларни.

Во општиот хаос создаден од се пожестоката битка на социјалните мрежи, младоста е убедливо најважниот фактор за успех.

Платформата за која оваа демографска декларација е „како, кул“ може да смета не само на профитот во догледна иднина, туку и на опстанокот на пазарот.

Така некогаш Фејсбук му судеше на Мајспејс, но како што сега стојат работите, се чини дека за неколку години оваа социјална мрежа ќе се соочи со слична судбина, која ја препозна и врховниот лидер на компанијата Мета, кој веќе година и пол се повеќе се јавува компанијата да се концентрира најмногу на младата група корисник.

Причината за оваа проценка ја дал истражувачкиот центар Пју од Вашингтон, по истражувањето за онлајн навиките спроведено од примерок од 1.316 момчиња и девојчиња на возраст од 13 до 17 години. Дали добиените бројки важат и за нашите простории? Веројатно не процентуално, но во принцип нема причина да ги нема, бидејќи потребите и природните нагони на младите на таа возраст не се разликуваат премногу, а публиката ширум светот му се поклонува на кој и да е најпопуларен.

Дополнително, актуелните трендови од Северна Америка генерално се добар показател за тоа што би преовладувало во остатокот од светот во блиска иднина.

Резултатите велат дека со удел од 95% (од кои 19% потврдуваат дека постојано „висат“ на него), YouTube е неприкосновен по популарност. Иако формално не е социјална мрежа, видео платформата на Google одамна стана таква. Сосема очекувано, TikTok е на второто место, со 67 проценти (16% постојано) од овој примерок. Третата позиција, исто така утеха за Мета, и припаѓа на мрежата Инстаграм со 62 отсто, но таа позиција е разнишана поради неодамнешните притисоци на самата платформа Инстаграм корисниците да ги променат своите навики во објавувањето слики и видеа, што мнозинството на корисниците не им се допадна.

Snapchat сè уште е мегапопуларен, иако некои мислеа дека не е, па дури 59% од анкетираната популација го користи.

А каде е Facebook – далеку зад Snapchat, со многу трагични 32 проценти. Неговиот резултат од 2015 година покажува колку се менуваат времињата, кога бројката беше многу поголема, дури 71%! Сите треба да се потсетиме дека ова е особено болно за компанијата Мета, бидејќи наплатата за реклами е најпрофитабилна во Северна Америка.

Разбираме дека Марк Цукерберг е загрижен, но дали ни е жал за тоа е друга приказна 🙂

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!