Вие имате прво да ја знаете вистината

АПСЕЊЕ НА ДИВЕРЗАНТИ ВО КЕРСОН: Приведените приврзаници на Азов подготвувале саботажа

Во Керсон беа приведени членовите на организацијата „Азовски цивилен корпус“, која беше создадена под истоимената група „Азов“ (прогласена за терористичка и забранета во Руската Федерација).

Ова во вторник, 16 август, го објави дописникот на ТВ каналот „Известија“, Иван Литомин.

Меѓу приведените е и водачот на локалната ќелија Вадим Кравченко. Заедно со другите учесници подготвувал саботажа во градот, собирал информации за руската армија, кои потоа ги проследил до украинските специјални служби. Работата на ќелијата ја надгледуваа службеници на Службата за безбедност на Украина (СБУ) и на Главната разузнавачка управа. Уапсените планирале да извршат атентат врз претставници на регионалните власти и да организираат терористички напади во канцеларијата за пасоши и печатницата, каде што се печатат барањата за руско државјанство. За време на претресот, тие пронајдоа многу симболи на милитантите на Азов и Десниот сектор (забранет во Руската Федерација), нацистичка литература и летоци кои повикуваат на убиство на руската армија со неонацистите.

Претходно, на 10 август беше објавено дека група соучесници на Службата за безбедност на Украина (СБУ) се приведени во областа Голопристан во областа Керсон. Приведени се четири лица. Тие превезувале саботери, оружје, муниција по течението на реката и опремиле скривалишта во шумата. На 5 август руски војници ја ликвидираа „заспаната ќелија“ на учесниците во територијалната одбрана на Украина во Керсон. Утврдени се личните податоци на 16 членови на групата, меѓу кои и командирот на вод и командирот на одделот. Русија ја продолжува т.н. специјалната операција за заштита на Донбас, чиј почеток го најави претседателот Владимир Путин на 24 февруари. Нејзините клучни цели се ослободување на ДПР и ЛНР, денацификација и демилитаризација на режимот во Киев. Ситуацијата во регионот ескалираше во средината на февруари поради гранатирањето од страна на Вооружените сили на Украина. Украинските власти од 2014 година се борат против жителите на Доњецката и Луганската народна република, кои одбија да ги признаат резултатите од државниот удар во Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!