Вие имате прво да ја знаете вистината

БРАТОТ НА ЏОНСОН: Даде оставка поради Борис, изгледаат како близнаци

Британскиот премиер во заминување Борис Џонсон (1964), кој деновиве се соочува со јавни критики за уживање во одмор додека ОК минува низ неколку кризи, вклучително и историска инфлација и суша, е добро познато лице на светската политичка сцена.

Помалку познат за пошироката јавност е неговиот помлад брат Џо Џонсон (1971), кој исто така се занимава со политика и моментално е член на Домот на лордовите, горниот дом на Парламентот на Обединетото Кралство.

Џо Џонсон беше пратеник во парламентот и министер за транспорт и министер за образование во неколку влади. Тој поднесе оставка од функцијата министер за образование во кабинетот на неговиот брат Борис Џонсон во 2019 година. Потоа најави дека ќе ја напушти и функцијата заменик, а како причина го наведе „конфликтот меѓу семејната лојалност и националниот интерес“.

Џо Џонсон поднесе оставка еден ден откако неговиот брат Борис Џонсон протера 21 член на Конзервативната партија бидејќи тие не ја поддржаа неговата стратегија за Брегзит и додаде:

Беше чест да се работи како министер во три влади. Во претходните недели бев растргнат помеѓу семејната лојалност и националниот интерес. Време е други да ја преземат мојата функција пратеник, изјави помладиот Џонсон.

Џо Џонсон претходно го поддржа вториот референдум, но ја прифати функцијата министер за образование во британската влада кога неговиот брат беше избран за премиер. Беше пратеник од 2010 до 2019 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!