Вие имате прво да ја знаете вистината

Лондон во пламен: Голем прекин бидејќи голем пожар ги затвори железничките пруги

Возовите шини се блокирани, а неколку згради се евакуирани откако избувна пожар во близина на Лондонскиот мост.

Повеќе од 70 пожарникари се справиле со пожарот во железничкиот лак на улицата Унион, Саутворк, кој бил пријавен веднаш по 09:20 часот по средноевропско време.

Network Rail соопшти дека се проширил и на паркинг и запалил „двојка електрични автомобили“.

Четири железнички линии се затворени, додека јубилејната линија на метро е исто така делумно суспендирана.

Пожарот првично бил забележан од машиновозач кој видел чад како се издига над пругата меѓу Лондон Бриџ и Ватерло Исток, според Network Rail.

Лондонската противпожарна бригада (LFB) соопшти дека целиот железнички лак под шините се запалил и дека чадот „може да се види од милји наоколу“.

Хануше Лала, од Стритам во јужен Лондон, рече дека била евакуирана од работното место откако „густ, црн чад“ почнал да „излева“ од сводот.

24-годишникот додаде: „Сите згради околу нас се евакуирани… ни рекоа дека нема да нè пуштат да влеземе некое време бидејќи пожарот е толку лош и се влошува“.

Студентката Лорен Шопен, која живее во стан на две минути пешачење од пожарот, рече дека морала да носи маска во нејзиниот стан поради испарувањата.

„Има многу чад низ улицата Унион и соседните улици“, вели 20-годишната девојка.

„Понекогаш се забавува и чадот станува побел, за потоа да следи уште еден огромен излив на црн чад.

ЛФБ соопшти дека пожарот сега е под контрола и дека нема повредени.

Командантот на станицата Вејн Џонсон рече дека пожарот произвел „силен чад и на оние што живеат или работат во локалната област им се советува да ги држат своите прозорци и врати затворени.

„Погодени се возовите до и од Лондонскиот мост, а неколку згради се евакуирани.

Бригадата претходно соопшти дека екипите истражуваат и друг пожар на метро станицата Лондон Бриџ, откако таму бил забележан чад, но подоцна „утврдено е дека тоа е од пожарот на улицата Унион“.

Network Rail ги советуваше патниците да ги проверат маршрутите пред да патуваат со железницата која е затворена „од безбедносни причини“.

Портпаролот Крис Денам рече: „Ниту еден воз во моментов не може да сообраќа меѓу Лондон Бриџ и Блекфрајрс/Ватерло Исток или Чаринг Крос, а услугите се пренасочени или откажани.

„Откако пожарот ќе се изгасне, ќе ги провериме лаковите за каква било штета и ќе се увериме дека е безбедно да се возат возовите пред повторно да ја отвориме линијата“.

Железничкиот оператор Југоисточен ги предупреди патниците дека пожарот предизвикал сериозно нарушување на „сите наши услуги на метрото, а исто така и на нашите главни услуги меѓу Лондон и Тонбриџ, Хестингс и Ешфорд“.

„Возовите се пренасочуваат кон други лондонски терминали или завршуваат на алтернативни локации.

Транспорт за Лондон (TfL) потврди дека јубилејната линија е затворена меѓу Канари Варф и Грин Парк поради безбедносни проверки, додека Темслинк, исто така, рече дека неговите услуги биле погодени од пожарот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!