Вие имате прво да ја знаете вистината

Илон Маск се шегувал дека ќе го купи Манчестер Јунајтед

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека се шегувал кога кажал дека има намера да го купи Манчестер Јунајтед е шега.

Ноќта помеѓу 16 и 17 август, Маск објави на Твитер дека ќе го купи англискиот клуб.

– Сето тоа е стара шега на Твитер. Нема да купувам спортски клубови. Меѓутоа, доколку се одлучам на ова, би го избрал Манчестер јунајтед. Ова е мојот омилен тим уште од детството, објасни Маск на својот Твитер.

Манчестер јунајтед е во мнозинска сопственост на наследниците на американскиот бизнисмен Малколм Глејзер, кој го купи клубот во 2005 година, а почина во мај 2014 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!