Вие имате прво да ја знаете вистината

Кристофер Хил: Косово и Србија да се подготват за својата европска иднина

При неодамнешното смирување на тензиите на Косово се покажа дека потегот на САД е клучен, па Вашингтон може да влијае на Курти кога е во прашање формирањето на Заедницата на српските општини.

Простор за фундаментална промена во дијалогот меѓу Белград и Приштина може да се создаде доколку Америка истрае да инсистира формирањето на Заедницата на српски општини (ЦМУ) да биде на агендата на претстојните состаноци во Брисел. Американското влијание врз однесувањето на Приштина е одлучувачко, а во последните тензии на северот на Косово и Метохија се покажа дека може да доведе до смирување на апетитот на косовскиот премиер Аљбин Курти. Избегнувањето конфликти кои тие не можат да ги контролираат и интересот за добри односи со Белград се клучните фактори поради кои Американците во моментов ја контролираат Приштина, оценуваат соговорниците на Курир.

Тие не сакаат криза

Во прилог на тоа дека Америка ќе инсистира на формирање на ЗСО – што Приштина го избегнува со години – говори вчерашната изјава на американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил.

Идејата на овие преговори е Косово и Србија да се подготват за својата европска иднина и мислам дека она што можеме да го видиме во мултиетничките општества низ Европа е слично на она што е замислено на Косово, а тоа е ЗСО. Тоа не би бил единствен пример, бидејќи слични модели постојат и во другите делови на Европа – изјави Хил одговарајќи на прашањето на граѓаните зошто САД не успеваат да формираат ЗСО на Косово и Метохија.

Претседателот на Парламентарната комисија за Косово, Милован Дрецун, објаснува дека постои двоен пристап на Вашингтон кога станува збор за настаните поврзани со Косово.

Од една страна, Америка се залага дека ЗСО е неминовно формирана, иако не презеде конкретни чекори за да ја принуди Приштина и неразбирливо е што не можеа да го направат тоа. Очигледно е дека Американците имаат механизам со кој можат да ја дисциплинираат Приштина. Од друга страна, американското толкување е дека ЗСО треба да биде во согласност со т.н уставот на Косово, што за нас е неприфатливо. Апсолутно е во право Вучиќ кога вели: „А зошто воопшто отидовме на разговори ако се бараше се според нивниот устав“. Ваквиот став на Вашингтон го охрабрува Курти да избегнува имплементација. Курти се повикува на тоа дека ЗСО не е во согласност со нејзиниот устав и тоа е контрадикторност на американската позиција – вели Дрецун.

Тој смета дека следните потези на Вашингтон кон Приштина ќе зависат и од проценката во која насока сака да ги насочи процесите поврзани со дијалогот.

  • Тие навистина дадоа рок од 30 дена, а тоа само го одложи спроведувањето на едностраната одлука на Приштина, но веднаш беше објаснето дека тоа не значи дека одлуката не треба да се спроведе. Тоа укажува дека таа всушност сака да избегне создавање криза која не може да ја контролира, а тоа е значајно за нас, бидејќи Вашингтон може да има смирувачки ефект врз Приштина за да не оди на ниво на конфликт со српскиот народ, што би довело до вооружен конфликт – објаснува тој.Дрецун.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!