Вие имате прво да ја знаете вистината

„НЕКОЛКУ ДЕНА БЕШЕ ЧУДНО“ Сопругата на Вук Бориловиќ даде изјава по масакрот во Цетиње

Истрагата за најголемото злосторство во поновата историја на Црна Гора се уште трае, но засега нема индикации зошто Вук Бориловиќ (34) од Цетиње во петокот земал ловечка карабина и извршил масакр во населбата Медовина, при што уби десет луѓе, меѓу кои и две момчиња.

Таа беше сослушана во првите часови од истрагата. Таа објасни дека му бил чуден неколку дена пред злосторството, кога дошол да ги посети на приморско место каде таа се одмарала со нивните деца, но дека тоа не е ништо посебно – вели нашиот извор од полицијата.

-Како што раскажа, тој немал никакви несогласувања, ниту претходно се скарал со своите станари, кои први ги убил, па приказните за претходниот конфликт се чиста шпекулација, исто како и измислицата што можеше да се прочита во последните денови дека активирањето со Бориловиќ го оставила сопругата. Не го оставила, туку како и секоја година се одморила и со децата заминала на лето кај роднините.

Нашиот соговорник објаснува и дека Бориловиќ, како што е потврдено од официјалното соопштение на Управата на полицијата, кобниот ден имал закажан специјалистички преглед.

Последниве денови се однесува чудно, поради што пријател го замолил да оди на невропсихијатар, на што тој се согласил – вели соговорникот на „Новости“, кој посочува дека медиумските шпекулации за можна крвна одмазда само ги зголемуваат тензиите. и создаваат паника кај жителите на Цетиње.

Во овој момент, нема индикации дека такво нешто навистина би можело да се случи.

Трагедијата е преголема. Нема потреба да се крева тензија со шпекулации во вакви тешки моменти заради поголем тираж на весници и поголем број посети на одредени портали.

Полицијата, вели нашиот соговорник, не кријат ништо и додава дека се што е официјално објавено досега е единствената вистина за најголемиот криминал.

Реконструкцијата е извршена, претресот на куќата на Бориловиќ е извршен, додека се уште трае собирањето изјави на сведоци, како и вештачења – вели нашиот соговорник и потврдува дека Бориловиќ е погребан на тајна локација надвор од Цетиње.

Полициската управа официјално соопшти дека при претресот на куќата на Вук Бориловиќ пронашле 4.200 евра и осум куршуми за ловечката пушка, од кои за време на кравата драма по случаен избор пукал во соседите, екипата на итната помош, припадниците на полицијата и случајните минувачи.

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ изјави дека е тешко да се адресира одговорноста за трагедијата во Цетиње на некој лично или на некоја од институциите. Тој рече дека биле на состанок кога ги добил првите информации за пукањето во главниот град, нагласувајќи дека прво мислеле дека се случува нешто што е политички мотивирано.

Голема трагедија ја снајде Црна Гора и неморално е овие работи да се користат за да се добијат политички поени. Ги осудувам и оние кои не го испочитуваа денот на жалост кој го прогласи Владата – рече Абазовиќ

Се што е објавено во јавноста е точно. Разговаравме таа вечер во Центарот за безбедност и потребно е да се знаат сите детали пред да се изнесат сериозни обвинувања. Нашата специјална единица која е задолжена за заложнички кризи се наоѓа во Подгорица и потребно е време за да стигнат на одредено место. Полицајците кои биле таму отвориле оган при што еден од нив е повреден. Ова е необичен случај, бидејќи се работи за убиец кој е психички нестабилен.

Имавме, додава премиерот на Црна Гора, „многу во последните две години, некоректно е да ја осудуваме оваа полиција, која се обидува да се реформира и која доби нов директор, за се и сешто“.

-Ова е истата триесетгодишна полиција, со истата опрема, многуте добри и лоши работи – посочува Абазовиќ, кој, како што рече, сака да застане во одбрана на полицајците.

Следната недела ќе имаме вонредна седница, на која ќе присуствува и градоначалникот на Цетиње и која ќе биде посветена само на трагедијата и како можеме да им помогнеме на семејствата на загинатите, но и на сите граѓани.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!