Вие имате прво да ја знаете вистината

Студија: Милијарди би умреле од глад по нуклеарната војна меѓу САД и Русија

Инјектирањето на саѓи кои го блокираат сонцето во стратосферата од огнените бури создадени од нуклеарната војна меѓу Соединетите Држави и Русија може да предизвикаат повеќе од 5 милијарди луѓе да умрат од глад, покажува новото истражување.

Истражувачите од Универзитетот Рутгерс објавија студија во понеделникот во списанието Nature Food, во која се претставени модели за сценарио во кое САД и Русија се вклучени во целосна нуклеарна војна една недела.

„Војната меѓу Соединетите Држави, нивните сојузници и Русија – која поседува повеќе од 90 отсто од глобалниот нуклеарен арсенал – може да произведе повеќе од 150 тераграми саѓи и нуклеарна зима“, се вели во студијата.

Тераграмот е мерна единица еднаква на 1 трилион грама и моделите покажуваат дека вбризгување саѓи во атмосферата поголеми од 5 тераграми би довело до масовен недостиг на храна во речиси сите земји.

„Саѓите се распрснуваат на глобално ниво откако ќе стигнат до горниот дел од атмосферата; така, нашите резултати се глобално релевантни без оглед на завојуваните нации“, се вели во студијата.

Во сценариото на војна меѓу САД и Русија, просечното глобално производство на калории од земјоделските култури би се намалило за околу 90% во рок од четири години по нуклеарната војна. Нуклеарната војна би го намалила и глобалното снабдување со риби.

Луѓето во повеќето нации би консумирале помалку калории отколку што согорува нивното тело во мирување, а повеќе од 5 милијарди луѓе би умреле до крајот на втората година.

Студијата претпоставува дека меѓународната трговија по таква војна ќе престане и дека африканските и блискоисточните држави ќе бидат „сериозно погодени“ од намалувањето на глобалниот извоз на храна.

Истражувачите, исто така, не земаа предвид намалената човечка популација која влијае на земјоделството и работната сила во земјоделството, или достапноста на гориво и ѓубрива, во моделите.

„Намалената светлина, глобалното ладење и веројатните трговски ограничувања по нуклеарните војни би биле глобална катастрофа за безбедноста на храната“, се вели во студијата.

Студијата, исто така, воспостави модели за помали количини нуклеарна пепел во сценарија како што е нуклеарна војна меѓу Индија и Пакистан, во која 2 милијарди луѓе би можеле да умрат од глад.

Студијата доаѓа во време на војната на Русија во Украина која предизвика меѓународна загриженост за нуклеарна војна и катастрофа во нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во саботата ја обвини Русија за нуклеарна „уцена“ додека жителите се евакуирани поради обновениот артилериски оган од насоката на нуклеарната централа.

Запорожје е првата оперативна нуклеарна централа во воена зона, а западните власти стравуваат дека артилерискиот оган во и во негова близина претставува непосредна нуклеарна закана за Европа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!