Вие имате прво да ја знаете вистината

ЦЕНАТА НА ГАСОТ 4.000 ДОЛАРИ: Гаспром предвидува драстичен скок на вредноста на синиот енергенс во ЕУ за зимата

Рускиот гасен гигант Газпром денеска објави дека не исклучува сценарио во кое цените на гасот во Европа во текот на зимата би можеле да го надминат нивото од 4.000 долари за 1.000 кубни метри,

Ве молиме имајте предвид дека на самото место пазарите во Европа, цените на бензинот веќе го надминаа нивото од 2.500 долари. Според конзервативните проценки, доколку овој тренд продолжи, цените ќе надминат 4.000 долари за 1.000 кубни метри во зима, се вели во соопштението на Газпром.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!