Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗЕЛЕНСКИ НА УДАР НА ЈАВНОСТА – По минатонеделното признание, Украинците нема да му простат за ова!

Многу Украинци беа бесни од признанието на претседателот Володимир Зеленски дека ги криел вестите за претстојната руска специјална воена операција минатата пролет, пишува Вашингтон пост.

Тоа е според Вашингтон пост, кој тој го откри претходната недела. Откритието на Зеленски дека жртвувал животи за да избегне уништување на економијата е неговата прва сериозна грешка во комуникацијата од почетокот на конфликтот, пишува весникот.

Пред Зеленски на Украинците им се чинеше „без укор, национален херој“, според изданието, но признанието „го пукна балонот, предизвикувајќи каскада од јавни критики без преседан од почетокот на војната“.

Во интервјуто, Зеленски призна дека пред избувнувањето на непријателствата со Русија, ги омаловажил американските предупредувања за претстојниот напад од страв дека Украинците масовно ќе ја напуштат земјата.

„Да го објавивме тоа… тогаш од октомври минатата година ќе губев 7 милијарди долари месечно“, рече тој. Зеленски тврдеше дека оваа измама на неговиот народ ја спречи Русија да ја окупира земјата за три дена.

На крајот на јануари, Зеленски им вети на Украинците мирна година, наведувајќи дека луѓето ќе готват скара за време на мајските празници, како и секогаш. Соопштението дојде неколку дена откако тој се сретна со директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, кој, наводно, ги детализирал руските воени планови.

Многу обични Украинци и јавни личности беа лути, гледајќи дека претседателот очигледно не им верува да се справат со вистината. Украина можеше многу подобра работа да се подготви за борбите, да складира храна и да ја ажурира инфраструктурата за цивилна одбрана и да спаси многу од изгубените животи, велат критичарите. Некои ги доведуваат во прашање мотивите на Зеленски да не ја информира јавноста.

„Тој не сакаше да ја стави земјата на воена основа, бидејќи се плашеше да не ја загуби власта“, напиша новинарот Богдан Буткевич на социјалните мрежи, цитиран од Вашингтон пост.

Некои од поддржувачите на Зеленски тврдеа дека луѓето можеле да ги слушаат американските официјални лица, кои издадоа јавни предупредувања за руската закана, наместо да му веруваат на својот претседател, се вели во написот.

Весникот го заврши написот со забелешките на една Украинка, која рече дека луѓето не треба да разговараат за Зеленски додека не заврши конфликтот.

„Украина победува поради нашата верба во претседателот и нашите вооружени сили“, рече таа.
Таа смета дека Зеленски тогаш ќе се соочи со одговорност за своите постапки, бидејќи „тоа е општеството за кое се бориме“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!