Вие имате прво да ја знаете вистината

СЕ СОМНЕВААТ НА ИСТЕКУВАЊЕ НА ХЛОР – Евакуирана Тухелска бања, пристигнале итните служби и пожарникарите: „Во болницата во Забок пристигнале 11 лица“

„Луѓето ги почувствуваа хемикалиите во воздухот, некои имаат пликови на кожата“

Според првите информации, најверојатно се работи за истекување на хлор при достава. Маж побарал помош на паркингот на бањата и бил однесен од Брза помош, потврдија од центарот 112.

На посетителите на внатрешните и надворешните базени на Тухелската бања им се наложува да се евакуираат и да ги напуштат базените. Центарот 112 потврди за RTL дека најверојатно станува збор за истекување на хлор.

  • Според првите информации, најверојатно се работи за истекување на хлор при достава. Маж побарал помош на паркингот на бањата и бил однесен од Брза помош, а превентивно испративме три амбулантни возила на местото на настанот – потврдија од центарот 112.
  • Во моментов има 8 пожарникари од противпожарната служба Загорје. Не знаеме што точно се случило, не можеме ништо да потврдиме. Можам само да кажам дека имаме интервенција – изјавил ЈВП Загорска за 24сата.

Dnevnik.hr јавува дека во болницата се примени 11 лица.

„Кај нас моментално се осум пациенти, доаѓаат уште тројца. Никој од нив не е опасен по живот, а сите имаат респираторни проблеми. Некои од нив се многу исплашени“, изјавил директорот на болницата „Забок“, Тихомир Ванчина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!