Вие имате прво да ја знаете вистината

ПОДЕЛБИ ВО УКРАИНА – Зеленски под се посилен удар на критичарите: “Се претвора во автократ! Каде одат сите тие милијарди што ни ги даваат”?

Се чини дека владата се обидува да ги држи градоначалниците на страна и да ја задржи контролата врз помошта за закрепнување, а со тоа да ги ослабне политичките ривали

Има неофицијален договор меѓу украинските политичари откако Русија ја нападна земјата, а тие се чини решија да ги остават настрана старите разлики и да формираат обединет фронт против Москва.

Тоа е добредојден развој во земја која е зафатена од политички судири, корупција и руско влијание откако прогласи независност од Советскиот Сојуз во 1991 година. Меѓутоа, сега кога војната трае и кога се слеваат милијарди долари меѓународна помош, почнаа да се појавуваат пукнатини и предвоени тензии меѓу централната влада и локалните лидери.

Неодамнешните судири меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и украинските градоначалници, кои се обидуваат да ги одбранат или обноват своите уништени градови, ги нагласуваат растечките внатрешни предизвици на Украина по речиси шест месеци војна.

Градоначалниците и аналитичарите коментираат за „ The Washington Post “ дека владата на Володимир Зеленски се чини дека се обидува да ги остави настрана градоначалниците и да ја задржи контролата врз помошта за закрепнување, а со тоа ги ослабува сите идни политички ривали. Пошироко, неколку градоначалници рекоа дека постои зголемена загриженост среде војната дека администрацијата на претседателот отстапува од ветувањата и плановите да ги отстрани долготрајните остатоци од советската ера со децентрализација на моќта и давање поголема моќ на регионалните и локалните власти.

Градоначалниците го критикуваат Зеленски

“Автократските тенденции почнаа да се развиваат во Украина за време на војната”, рече Борис Филатов, градоначалник на Днепро во југоисточна Украина, град кој стана клучен канал за оружје и помош за источниот фронт на земјата, опфатен со конфликти. “Тие се обидуваат да доминираат на политичкото поле… Сепак, ние не сме нивни противници.”

Филатов рече дека градоначалниците се на првата линија на одбраната на градовите и сакаат поголема контрола врз тоа како нивните заедници се обновуваат.

Како и многу други, тој ја критикуваше владата на Зеленски, упатувајќи едно големо предупредување: без оглед на внатрешните поделби, најголемиот непријател е Русија, а Западот мора да продолжи да ја поддржува одбраната на украинскиот суверенитет.

Ова не е првпат да не се согласува со актуелниот украински претседател. Филатов, кој беше реизбран во 2020 година со големо мнозинство гласови, во минатото се судри со Зеленски. Неодамна, администрацијата на Володимир Зеленски, наводно, се заканила дека ќе му го одземе украинското државјанство на олигарх близок до Филатов поради неговото двојно државјанство, што Украина го забранува. Друг олигарх, кој исто така има двојно државјанство, рече дека минатиот месец му било забрането повторно да влезе во земјата, откако се вратил од патување.

“Ова е опасно. За да може Украина да победи во оваа војна, мора да се почитува ставот дека градоначалниците не се конкуренција, туку мора да се гледаат како дел од тим… Има централна команда во време на војна, но на во исто време локалните власти можат да се справат со проблемите што ги сметаат за соодветни”, рече Орисја Луцевич, истражувач во програмата Русија и Евроазија на лондонската тинк-тенк Chatham House.

Овие несогласувања со локалните политичари дојдоа откако Зеленски направи контроверзни промени во неговиот кабинет, пишува The Washington Post , откако минатиот месец го суспендираше шефот на украинските безбедносни служби и главниот државен обвинител, а исто така објави широка истрага за “предавство и колаборационистички активности”.

Украинските градоначалници традиционално се усогласуваат со владејачката национална партија за да добијат пристап, рече Луцевич. Многу градоначалници го поддржаа и поранешниот претседател Виктор Јанукович, сојузник на Москва кој беше соборен во украинската револуција 2013-2014 година, како и неговиот реформаторски наследник Петро Порошенко. Во последните години, некои градоначалници основаа свои политички партии и сојузи.

Меѓутоа, додека партијата на националната власт претежно доминираше и на локално ниво, партијата на Володимир Зеленски, помина лошо на локалните избори во 2020 година. Откако го освои мнозинството места на парламентарните избори претходната година, партијата не успеа да победи за функцијата градоначалник во кој било поголем град: актуелните претседатели ги поразија кандидатите на “Слуга на народот” на 10 клучни избори за градоначалник. Личниот пораз на Зеленски дојде кога кандидатот на неговата партија за градоначалник на неговиот роден град Крив Рих загуби во вториот круг дури и откако главниот противник се откажа од трката.

Војната го зајакна Зеленски

Војната сепак го зајакна статусот на Зеленски, кој сега има широка јавна поддршка. Ноќните обраќања на претседателот од главниот град се заслужни за зајакнување на моралот во Украина, и покрај војната што уништи цели градови и населби низ земјата и однесе илјадници животи.

И додека светот брза да и помогне на Украина, централната влада е главниот канал за помош од десетици милијарди долари што земјите и агенциите ветија дека ќе ги обноват уништените градови во Украина. Создадени се и регионални воени администрации, чија моќ често ја надминува онаа на цивилните локални власти и кои се финансирани директно од Киев.

Ова доведе до фрустрација кај градоначалниците, кои тврдат дека регионалните лидери се во подобра позиција од претставниците на централната власт и побрзо добиваат и насочуваат средства и знаат што им треба на нивните граѓани. Меѓу урнатините, градоначалниците се обидуваат да воспостават свои меѓународни партнерства со земји или градови кои се подготвени да финансираат одредени програми за реконструкција.

Лучевич рече дека војните обично носат “нови херои”, а во случајот со Украина, голема е веројатноста некои од нив да станат градоначалници.

Градоначалникот на Чернихив е меѓу најголемите критичари

Владислав Атрошенко, градоначалникот на Чернихив, кој граничи со Белорусија и е еден од градовите во близина на Киев кој беше најмногу оштетен од руските сили, беше меѓу најкритичните кон Зеленски.

Така, Атрошенко (55) ги помина првите недели од војната со своите сограѓани под постојано бомбардирање додека собираше глобална поддршка за Украина. Сепак, во јули тој директно го критикуваше Зеленски, обвинувајќи ги „соработниците“ на претседателот дека се обидуваат да го тргнат од власт.

“Денес, наместо да се спротивстави на нападите на непријателот, градот е принуден да ги трпи нападите на вашите подредени. Централните и локалните власти треба да работат заедно против непријателот, а не еден против друг”, рече Атрошенко во видеото објавено на 8 јули на неговата Фејсбук страница.

Но, шест дена пред објавувањето на неговото видео, вработен на украинската граница го спречи да ја напушти земјата за да присуствува на конференција во Швајцарија на тема закрепнување на Украина. Во тоа време, Атрошенко рече дека тоа е втор пат во последните неколку недели агенти на централната влада да му забранат да патува на настан поврзан со помош за Украина.

Всушност, Украина им забрани на сите мажи на воена возраст да ја напуштат земјата од почетокот на руската инвазија на 24 февруари. Атрошенко рече дека морал да отпатува за да собере пари за Чернихив, каде што рече дека тешко оштетениот систем за греење треба да се поправи пред зимата.

По објавувањето на видеото на Атрошенко, Кирил Тимошенко, заменик-шефот на кабинетот на украинскиот претседател, на Телеграм објави:”Ги потсетувам оние кои заборавија дека има војна во Украина! Ова особено се однесува на пограничните области и оние кои неодамна беа окупирани. Опасноста не е помината!”

Ако “сигналот не е јасен”, рече Тимошенко, „ги потсетувам градоначалниците дека на нивните заедници може да им се помогне “без нив”.

Иако има различна изборна единица и грижи од неговиот колега, градоначалникот на Ривне, Олександар Третјак (35) сочувствува со фрустрациите на колегата.

Третјак беше избран во 2020 година, што го прави еден од најмладите украински градоначалници и најновите фигури во политиката на земјата. Тој управува со западниот украински град Ривне, кој беше поштеден од ракетни напади, но прими илјадници раселени Украинци.

Атрошенко “се обидува да даде се од себе за да привлече инвеститори, да покани деловни субјекти, како и други земји да помогнат и да го решат проблемот”, рече Третјак.

“Тоа е нормална работа. Јас се обидувам да го направам истото… Не можам само да седам овде во мојот град и да чекам централната влада да ми помогне”, заклучува Третјак, пренесува The Washington Post.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!