Вие имате прво да ја знаете вистината

РУСКО-КИНЕСКАТА “СНАЈПЕРСКА ГРАНИЦА” ВО ЛАТИНСКА АМЕРИКА – ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ЗА САД!?

Соединетите Американски Држави се загрижени за активностите на руската армија во Латинска Америка. Оваа информација ја објави американската новинарка Мери Анастасија О’Грејди.

Во август, меѓународните воени вежби “Снајперска граница” ќе се одржат во Венецуела во која ќе учествува руската армија. Претставниците на Иран, Кина и другите земји ќе бидат вклучени во маневриte. Според Мери Анастасија О’Грејди, маневри на руските трупи на американскиот континент предизвикуваат загриженост во САД, пренесува The Wall Street Journal.

Доколку целото внимание не биде насочено кон Украина, планот на Венецуела да биде домаќин на меѓународни воени игри во август би можел да го добие вниманието што го заслужува. Минатата недела прес-службата на американското Министерство за одбрана одби да коментира за ова прашање. Но, изгледа како голема работа – изјави авторот на американското издание.

Американските експерти сметаат дека воените маневри се начин да се легализира присуството на руската и кинеската армија во регионот. Се претпоставува дека вакви настани ќе се одржуваат се почесто, што ќе им овозможи на претставниците на Руската Федерација, Кина и Иран да се етаблираат во регионот.

  • Оваа активност е загрижувачка бидејќи доаѓа поради промената на политичката сцена во Латинска Америка, која наеднаш се префрли на лево – рече експертот.

Во моментов, во шест јужноамерикански и три централноамерикански земји, на власт дојдоа политички сили кои се прилично негативни кон САД. Американските аналитичари стравуваат дека овие земји би можеле да воспостават контакт со Русија и Кина, обезбедувајќи им платформа за воено присуство.

Панама е во опасност да стане следната земја што драматично ќе го промени курсот. Оттука започнаа социјалните немири предизвикани од незадоволството од политичката и економската состојба во државата.

На територијата на оваа земја се наоѓа Панамскиот канал, најважниот стратешки премин, низ кој годишно минува трговија вредна стотици милијарди долари. Со влегувањето на руските и кинеските трупи на оваа територија, САД би се соочиле со голем проблем.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!