Вие имате прво да ја знаете вистината

ГАДАФИ ГИ СИЛУВАЛ И ТЕПАЛ! Ќе се згрозите кога ќе дознаете како живеел и што чувал во замрзнувачите!

“Диктаторот најпрво ги силувал жените, а потоа како употребувани предмети ги предавал на еден од неговите синови и на крајот на високи функционери. Злоупотребата продолжувала понатаму”.

Моамер ел Гадафи дојде на власт во Либија во 1969 година како дваесет и седумгодишен. Со децении, тој ја држеше својата земја богата со нафта под контрола, потиснувајќи ги дисидентите. Роден е во 1942 година во крајбрежната област Сирт. Неговите родители биле номади. Се откажал од студиите по географија на Универзитетот во Бенгази и се приклучил на војската. Откако дојде на власт, тој воведе пан-арапска, антиимперијалистичка филозофија измешана со аспекти на исламот. Додека тој дозволи малите бизниси да бидат во приватна сопственост, сите големи фирми беа во државна сопственост.

Но, дали знаевте дека Гадафи чувал харем од жени во подрумот на неговата резиденција, во мали соби или апартмани?

Оние жени, кои биле должни да се појават пред него во долна облека, можеле да бидат повикани во секое време од денот или ноќта. Тие биле силувани, тепани, изложени на најлошите видови на сексуално понижување. За Гадафи силувањето беше оружје, начин на доминација над другите -жените, затоа што беше лесно, но и мажите, со поседување на нивните сопруги и ќерки.

Слично на тоа, тој принудил некои од неговите министри да имаат секс со него. Истото го правел и со одредени племенски поглавари, дипломати и воени службеници над кои сакал да биде супериорен. Знаеме дека Гадафи, кој сонувал да биде африкански “крал на кралевите”, имал секс со неколку сопруги и ќерки на африкански шефови на држави. Се разбира, тој не ги силувал… туку ги намамувал со купишта пари или раскошни накити. Кога накратко ја напуштил Либија, со него отишол и дел од харемот. Со него беше и Мабрука Шериф, жената која никогаш не ја напуштила неговата страна. Таа беше задолжена да го снабдува со млади жени, а понекогаш и со млади мажи.

“Кога дојде во Париз, нејзината главна задача беше да регрутира млади жени и да ги врати во Либија. За време на овие мисии во Париз, таа престојуваше во еден многу престижен хотел на Шанзелизе. Една важна француска дипломатка еднаш ми кажа дека “шопингува” во Париз, а тоа не би било можно без помошта на либиската амбасада. Француските власти сигурно знаеле нешто, но француските функционери сигурно не биле свесни за се, бидејќи повеќето луѓе не знаеле колку насилно се однесувал Гадафи со овие жени”, изјави француската новинарка Аник Коџин.

Жртвите и сведоците во документарецот на Би-Би-Си наведуваат дека Гадафи ги избирал своите “цели” при посети на училишта или факултети. Оние што му паднаа во очи ги тапкаше по главата. Тоа ти беше знак. Потоа неговото обезбедување ќе ја одведе жртвата во една од неколкуте специјално дизајнирани соби, каде што диктаторот ќе ја злоупотребува и силува. Во еден таков стан на Универзитетот во Триполи, има комплетно опремена просторија за гинеколошки прегледи, каде жртвите се тестираат за сексуално преносливи болести пред сексуална злоупотреба.

“Некои имаа само 14 години. Едноставно би ја земале девојката што ја сакале. Немаа ниту совест, ниту морал, ниту грам милост, иако таа беше само дете”, се сеќава наставник во училиште во Триполи.

Некои од девојките биле држени во притвор со години, а други биле фрлени со страшни повреди. “Една едноставно исчезна и никогаш повеќе не беше пронајдена, иако татко и и браќата ја бараа. Другата беше пронајдена три месеци подоцна, исечена, силувана. Лежеше среде паркот. Ја оставија да умре”. Некои жртви беа регрутирани во приватната женски телохранителска единица на Гадафи, трпејќи со години силување и малтретирање и беа принудени да бидат сведоци на егзекуција на противниците на режимот.

“Едно утро рано не одведоа во затворена сала. Требаше да бидеме сведоци на убиството на 17 студенти. Не ни беше дозволено да врескаме. Не натераа да навиваме и да викаме. Ајде да се однесуваме како да сме воодушевени од оваа сцена. Плачев во себе. Ги застрелаа сите, еден по еден”, се сеќава поранешен член на обезбедувањето на Гадафи.

“Диктаторот најпрво би ги силувал жените, а потоа како употребувани предмети ги предавал на еден од неговите синови и на крајот на високи функционери. Злоупотребата ќе продолжи”, рече психологот Сијам Сергева од Бенгази, кој интервјуираше жртви за Меѓународниот кривичен суд. Момчињата исто така беа принудени да служат во харемот на Гадафи.

“Беше ужасно сексуално девијантен. Имаше свои момчиња. Порано ги нарекуваа “група за услуги”, се сеќава поранешниот шеф на протоколот Нури Ал Мисмари. За време на снимањето на филмот, авторите на документарецот открија и докази дека Гадафи користел приватна единица за итни случаи со седиште во Куба за да ги елиминира противниците и ги чувал телата на жртвите во замрзнувачи. Баха Кикиа беше сопруга на министерот за надворешни работи кој имаше затегнати односи со диктаторот и исчезна. Кога падна режимот на Гадафи, таа дозна дека телото на нејзиниот сопруг е меѓу складираните.

“Тој сакаше да ги чува своите жртви во замрзнувачи, да ги гледа одвреме-навреме. Тој ќе ги посети своите жртви. Беше како да беа некој вид на духовит сувенир. Нешто што можеше да го погледне и допре за да се потсети на неговата семоќност. Некои се таму 25 години”, рече таа.

Гадафи беше убиен на 20 октомври 2011 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!