Вие имате прво да ја знаете вистината

НА УКРАИНЦИТЕ ИМ УСПЕА ОНА ШТО НИКОМУ НЕ МУ УСПЕА! Русите во шок, од каде идејата?

Воени експерти посочуваат дека украинската армија успеала креативно да ја прилагоди воената опрема што ја добила од Америка и на тој начин да нападне и да освои бројни цели.

Соединетите Американски Држави досега и обезбедија на Украина воена помош во вредност од неколку милијарди долари, која вклучува некои од најнапредните и најсмртоносните системи за оружје во светот. Како што истакнува Јаху, Украина почнала многу креативно да користи дел од овие оружја, што им нанело големи загуби на Русите.

Од потонувањето на руската “гордост”, воениот брод “Москва”, до нападот на воздухопловната база на Крим, Украинците многу добро го искористиле американското оружје. Така, објаснуваат воените аналитичари, поставиле проектили на камиони, што им овозможило да бидат брзо донесен на полигонот.

Експертите за оружје се особено импресионирани од фактот што Украинците успеаја да уништат неколку руски цели со помош на турските бавни беспилотни летала Бајрактар ​​и евтините пластични дронови со кои фрлаа гранати.

“Украинците го користат методот на МекГајвер”, вели Фредерик Хоџис, поранешен командант на САД во Европа, алудирајќи на серијата од 1980-тите во која главниот лик користел едноставни, импровизирани решенија кога се нашол во тешка ситуација.

Шест месеци по почетокот на инвазијата, бројот на жртви се зголемува на двете страни. Американските разузнавачи проценуваат дека до сега 80.000 руски војници се “надвор од машинеријата” (убиени, ранети, заробени…), а Украинците наведуваат дека од нив умираат и до двесте секој ден. вообичаената руска воена доктрина за бавен напредок и исцрпување на противникот.

Дизајнирани ракети Нептун

Во нападот на бродот “Москва”, Украинците користеле противбродски ракети кои самите ги дизајнирале – Нептун. Тие ги развија врз основа на поранешните советски противбродски ракети, но значително го подобрија дострелот и електрониката. Тие успеале да ги качат ракетите на камионот и да ги донесат во опсегот на стрелање од бродот, на околу 75 милји од Одеса. Нападот на “Москва” беше доказ дека оружјето функционира, а успеа да уништи руски воен брод среде Црното Море.

Слични успеси беа постигнати и со турскиот дрон Бајрактар. Нејасно е како руските радари не ги забележале при бројни напади, а лесно се соборуваат бидејќи крстарат со мала брзина. Американскиот функционер на Пентагон вели и дека е неверојатно тоа што Украинците успеале да ги монтираат американските антирадарски ракети HARM на советскиот авион МиГ-29, што никој досега не можел да го направи.

Тие успеаја да ги приспособат сензорите и другата опрема на таков начин што ќе можат да испукаат проектили од нивните авиони. Ова им даде можност да истрелаат противвоздушни ракети од далечина до 150 километри.

Вештините на Украина дојдоа до израз во последните денови кога почнаа да напаѓаат цели на анектираниот полуостров Крим. Во насилен напад на воздухопловната база, тие уништија дури осум руски воени авиони. Не долго потоа, украинските ловци успеаја да погодат цели далеку зад непријателските линии, на окупирана територија што Русија ја сметаше за безбедна.

Моќниот напад се случи на воениот аеродром во близина на Севастопол, кој е најголемиот град на Крим и клучна црноморска база за руската морнарица. “Украинците очигледно го искористија своето добро познавање на окупираната територија” вели аналитичарот Дара Масикот.

Импровизација

Американските воени команданти велат дека Украинците секогаш се исклучително добри во импровизацијата. Хоџис забележува дека тие се исклучително способни на тактичко ниво, а биле и за време на конфликтот во 2014 година и се многу способни да го приспособат оружјето. Спомнувајќи го адаптацијата на системот HARM на МиГ-овите, вели дека е многу захтевен.

“Не можете да монтирате никаков систем на ниту еден авион. Тоа бара прилагодување на електрониката на авионот и бројни други дејства, а тие се единствените кои успеале да го направат тоа”, објаснува тој. Во исто време, пишува Yahoo, цитирајќи го Њујорк Тајмс, Украина се одлучи за “герила”, речиси герилска војна во која распоредува сили длабоко зад непријателските линии и се обидува да ги уништи руските рути за снабдување.

Притоа тие користат различни видови импровизирани оружја, изјави американски функционер кој сакаше да остане анонимен. Нападот на воената воздухопловна база беше разорен и уништи голем дел од авионите, муницијата и другата опрема на 43-от поморски полк.

“Активностите на Крим означуваат нова фаза во војната, бидејќи е јасно дека Украина започнува офанзива за да ги истисне Русите од областа за која мислеа дека е безбедна”, заклучи поранешниот функционер на Пентагон, Мик Малрој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!