Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗА ОВА СИГУРНО ЌЕ ОДАМ ВО ПЕКОЛОТ! Познатиот адвокат Тома Фила проговори за тоа дали државата го ликвидирала Аркан и кој го “рокнал”

За убиството на Зоран Ѓинѓиќ, Јованка Броз и причините за раскинувањето со Слободан Милошевиќ

Тома Фила, со потекло од Битола, е еден од најпознатите адвокати на овие простори, зборува за тоа што разузнавачката служба и наредила на Јованка Броз во случајот со атентатот на Тито, зошто смета дека Зоран Ѓинѓиќ е “навреме убиен”, дали државата го ликвидирала Жељко Ражнатовиќ Аркан и поради што раскина со Слободан Милошевиќ.

На самиот почетокот од ексклузивното интервју за Мондо тој вели дека поради одредени работи сигурно ќе оди во пеколот, но и дека се надева дека Бог ќе ја слушне неговата единствена молба.

“Секој од нас во животот ќе има и добри и лоши работи што ги правиме. Еднаш разговарав со поранешниот патријарх Иринеј. Му реков дека сигурно ќе одам во пеколот бидејќи сите адвокати одат таму, а мојата компанија ќе оди по ѓаволите. Единствениот што ве молам, ако одите таму пред мене, да го молите Бога да ми ја намали температурата. Не ми се допаѓа многу топлината. Патријархот се насмеа. Сега зошто го кажувам ова. Го кажувам затоа што секој од нас има добри и лоши дела во животот. Учествував во сите војни од 1991. Сум бил, сум видел, има многу за кои не сум зборувал и затоа ќе завршам во пеколот. Сега, ќе видиме дали овие добри дела ќе имаат ефект да ја намалат мојата температура”, рече Фила.

Јованка во чантата носела пиштол, била вреден сведок

Зборувајќи за соработката со Јованка Броз, Фила вели дека многу разговарал со неа, истакнувајќи дека пред се била вредна како сведок на она што Тито го прави.

“Затоа Јованка беше драгоцена, не поради тоа што мислеа Стане Доланц и оваа банда, како што ги нарекуваше, веруваа дека таа сака да биде Тито наместо Тито. Кој ја видел и зборувал со неа, сфатил дека таа нема такви амбиции ниту е способна за тоа. Јованка била полуписмена жена, која завршувала нешто во приватни училишта”.

Зошто тогаш државата, кога си замина целата банда што беше околу Тито, сè уште и го сврте грбот на Јованка?

“Потоа, имаше антикомунистичко расположение, па таа беше несакан сведок на сето тоа. А потоа, како што се случува, на мртов волк и зајак ја креваат онаа работа. Таа беше последната одбрана на Тито. Таа имаше задача, наредба, да го заштити ако треба со своето тело во случај на атентат. Таа наредба и ја дала разузнавачката служба. Таа имала еден мал пиштол во нејзината чанта.Тоа бил оној за ликвидации. Таа била жртва на крајот на нејзиниот живот. Тито беше стар, ја немаше силата што порано ја имаше. Единствениот контакт на Тито кој околу него не можеа да го контролираат и каде можеше да добие некаква информација беше Јованка. И тогаш почнаа дезинформациите – дека го тепала, дека не му давала лекови, дека го малтретирала, дека не го пуштала да јаде. Глупости. И почнувајќи од Доланц до Љубичиќ го убедиле Тито да ја се тргне Јованка. Броз веќе беше стар, се плашел за својот живот и ја немаше решителноста што ја имаше Сталин, на пример, да се бори тој нив да ги исчисти. И ја одведоа. Таа никогаш повеќе не го виде Тито“.

Се присетил и на неверојатните приказни кои му ги раскажала вдовицата на Тито.

“Тие дојдоа кај Садат (поранешен претседател на Египет). Садат направи државен удар, но не знаеше што да прави со луѓето околу него. Тогаш Тито му објасни некои работи и одеднаш ги немаше соработници на Садат. Сите ги убиле. Тогаш кога биле кај Нехру – ги однел на лов. Спијат во шатори. Јованка вели -Јас и Тито лежеме во шаторот, се будам и гледам огромна змија како преминува над мене, преминува преку Тито. Ако реагирам, ќе не убие. Беше долга 7-8 метри. За среќа само што помина преку нас и излезе од шаторот”.

Една од круните на неговата правна кариера беше застапувањето на Слободан Милошевиќ. Тој се уште тврди дека ДОС го продаде Милошевиќ.

“Тие го продадоа Милошевиќ. Јас тоа го кажувам цело време. И Беговиќ тоа го потврди. Небојша Човиќ ми кажа дека сум излапел, но јас му реков пушти го ти тоа, не излапев јас, ти го продаде Милошевиќ. Знаеш, рече, 700 милиони. Па, не кажав јас колку. Исус го продаде Јуда за 30 сребреници. Продадовте човек, како не ви е срам. Го одведоа на Видовден, на насветлиот празник. на Милошевиќ. Коштуница одигра срамна улога во екстрадицијата на Милошевиќ. Кога хеликоптерот полетал за Тузла со Милошевиќ, генералот Павковиќ го повикал Коштуница да побара дозвола да крене две мигови и да го принуди хеликоптерот да слета. Коштуница немаше време да стапи во контакт со него. Коштуница можеше да го спречи тоа. Да сакаше“, изјави Фила.

Има ли мистерија околу смртта на Милошевиќ?

Фила тврди дека нема.

Момир Булатовиќ требаше да сведочи во понеделник, а во сабота разговараше со Милошевиќ. Дојде кај него во затвор да позборуваат што и како да прават. Слобо му рече дека е уморен, да оди и да поразговара со адвокатите, дека сака да си легне да спие. Легна и не се разбуди. Слобо немаше шеќер како што рекоа. Имаше ангина пекторис. Не умираш од тоа ако живееш во добри услови. Меѓутоа, од другата страна на неговата ќелија му дадоа друга ќелија на располагање каде што ги чуваше документите. Инаку, јас и Слобо сме на иста возраст, со разлика од 20 дена. Така рече еднаш Мира Марковиќ – да го знаев беше Лав во хороскоп, никогаш немаше да го земам за адвокат.

Материјалите што ги добиваше беа правливи и бескорисни. Постојано беше во таа прашина и го закопаа со материјали. Беше исцрпен, затоа срцето му попушти. Јас и тој раскинавме затоа што му реков дека не треба да се брани. Првиот ден во судницата ме слушаше. Го сврте грбот и си замина. Обвинителството беше очајно затоа што не знаат што да прават. И тогаш претпоставувам дека Мира му рекла дека сепак треба да се брани. “Кога реши да се брани, имаше коктел во обвинителството, беа пресреќни што влезе во судницата бидејќи му се знаеше судбината”, рече Фила.

Друг случај кој често ја интригира јавноста е убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ.

Фила вели дека правно случајот е завршен. Повторува дека му било понудено да го брани Звездан Јовановиќ.

“Реков дека можам да го бранам ако признае. Но ако каже дека го убил од идеолошки причини. И така нема да бидеш криминалец. И тој заврши како криминалец. И за тоа во јавноста ми замеруваа. Тогаш реков дека ќе бранам исто како што ќе го бранев Гаврило Принцип. И за тоа ми замерија. Звездан не се согласи на тоа, Легија му рече да демантира се. Ѓинѓиќ беше убиен на време, за да биди како херој. Верувајте ако преживеаше уште три четири години ќе плукаа сите по ред. Исто како и Милошевиќ. Милион и нешто излегоа на митингот на Ушче и после шест месеци истите тие луѓе ја бараа неговата кожа. Луѓето се посебна приказна”, рече Фила.

Фила се дружела и со Аркан: Ме замоли да го затворам прозорецот за некој да не го ограби.

“Аркан седеше овде каде што седиш. Само ме замоли да го затворам прозорецот за никој да не го ограби. Јас му го смислив името на партијата – Партијата за српско единство. Еве прашајте ги Цеца и Палма”, тој вели.

За Аркан се пишуваше – од тоа дека е најголемиот патриот до тоа дека е најголемиот криминалец. “Тој правеше се’ патриотски, но неговите врски со Јовица Станишиќ и Д.Б никогаш не престанаа. Д.Б. му даде пари. Тој имаше таа своја војска. Аркан премногу се мешаше, па почна со рекет, почна да се плетка со банките. Сè за да дојде до пари. Треба да се издржува таа војска“.

Дали на крајот државата му сврте грб и затоа е убиен?

“Не. Го убиле оние кои не сакале повеќе да го трпат. И тогаш го рокнаа”.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!