Вие имате прво да ја знаете вистината

“ГОТОВА Е ЗАСЕКОГАШ, МУ БЛАГОДАРАМ НА САТАНАТА ШТО КОНЕЧНО ЈА ЗЕДЕ” – Светот тагува за смртта на кралицата, а тој отвори шише шампањ и им наздрави на гледачите!

Аргентинскиот водител ја шокираше светската јавност кога известувајќи за смртта на кралицата Елизабета, отвори шише шампањ и им наздрави на гледачите.

Веста за смртта на кралицата Елизабета Втора не беше примена од сите ширум светот со исто ниво на шок и тага како што доживеаја многумина во Британија. Во Аргентина, ТВ водителот Сантијаго Кунео отвори шише шампањ во живо во етерот додека ја објави смртта на британскиот монарх.

Во видеото од емисијата во живо, аргентинскиот новинар се појавува опкружен со бели и сини балони – боите на аргентинското знаме, пука шише шампањ и јаде сендвичи откако пораката на екранот гласи “старата вреќа со го*** е мртва”.

Смртта на кралицата беше објавена во четвртокот вечерта, а во соопштението од Бакингемската палата се вели: “Кралицата умре мирно во Балморал ова попладне”.

Но, додека политичарите и лидерите ширум светот испратија сочувство до британското кралско семејство, а новинарите ширум светот му оддадоа почит на монархот, Кунео ја објави веста за смртта на кралицата Елизабета Втора со огнени зборови, објавувајќи дека “старата крет***а е мртва. Засекогаш е готова. Силен аплауз за Сатаната кој конечно ја зеде”.

Контроверзната објава на аргентинскиот новинар брзо стана вирална во Аргентина, а на Твитер почна да се појавува хаштагот #Cuneoalmediodia. Многумина на Твитер се пошегуваа дека Кунео е “најкул Аргентинец” и дека има подготвено шампањ во фрижидер за таква објава.

“Кој би помислил дека всушност има подготвен шампањ во фрижидер, патриот”, се пошегува еден корисник на Твитер. “Кунео го претставува просечниот Аргентинец денес”, напиша друг.

“Ако има ирски барови во Аргентина, таму прославата ќе биде интензивна”, се пошегува друг на Твитер. Многумина во Аргентина го критикуваа лошиот вкус на Кунео и ги критикуваа оние кои го поддржуваат неговиот настап: “Јас сум Аргентинец и овој човек не ме претставува . Жал ни е за оваа загуба”, напиша корисникот на Твитер.

Аргентина и Британија водеа жестока војна за Фолкландските Острови во 1982 година, каде што Аргентина на крајот загуби.

Но, и покрај минатите конфликти, Министерството за надворешни работи на земјата и оддаде почит на покојната кралица, велејќи дека аргентинската влада го изразила своето “жалење” за смртта на кралицата Елизабета Втора и “стои со британскиот народ и нејзиното семејство во овој момент на тага”.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!