Вие имате прво да ја знаете вистината

Најнова анализа на ISW: Руските власти се собираат околу Кадиров. Русија подготвува лажни напади

Институтот за војна (ISW) објави нова анализа за ситуацијата во Украина.

Како што наведуваат, откривањето на масовни гробници и соби за мачење во ослободениот Изум ги потврдува претходните оценки на ISW дека злосторствата во Буча биле симбол на руските активности на окупираните територии, а не аномалија или исклучок.

Тие продолжуваат да пишуваат дека рускиот претседател Владимир Путин очигледно се заканил дека ќе ги прошири руските напади врз цивилната украинска инфраструктура доколку Украина продолжи со пријавените напади врз воени објекти во Русија.

Лажни руски напади

Украинскиот центар за отпор предупреди дека руските сили би можеле да извршат напади на окупираните територии меѓу 17 и 20 септември, со цел за нападите да ги обвинат украинските сили.

Украинските сили го зазедоа целиот град Купјанск на 16 септември, продолжувајќи ги офанзивните операции источно од реката Оскил, според ISW. Украинските сили, наводно, гранатирале цели во Валујка во руската Белгородска област во текот на ноќта меѓу 15 и 16 септември.

Украинските сили го нападнаа рускиот окупационен штаб во Херсон, веројатно користејќи HIMARS, и продолжуваат со копнените маневри во три области на Херсонската област како дел од тековната јужна контраофанзива.

Претставници на руската администрација се собираат околу повикот на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров за „самомобилизација“ на локално ниво за да се обезбедат дополнителни сили за руската војска. Руските присилни мобилизациски кампањи веројатно го исцрпуваат машкото население на делови од територијата за која превземаат самопрогласените републики Доњецк и Луганск (ДНР и ЛНР) долж линијата на фронтот, пишува ISW.

Тековните и координирани одговори на руските разузнавачки служби сугерираат дека украинските партизани можеби не се одговорни за атентатот на 16 септември на главниот обвинител на Народната Република Луганск (ЛПР) и неговиот заменик, заклучува Институтот за војна (ISW).

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!