Вие имате прво да ја знаете вистината

Долго очекувано обраќање – Путин најави дека ќе ги поддржи референдумите во Украина, нареди делумна мобилизација и се закани дека ќе користи нуклеарно оружје!?

Рускиот претседател Владимир Путин одржа говор каде се осврна на референдумите на територијата на Украина и ги најави следните чекори на Русија во таа земја.

Целта на Западот е да ја уништи Русија и да ја принуди да се бори во различни региони. Тие дојдоа до нашите граници и продолжуваат да ги мразат Русите, особено во Украина. Тие одбиваат мирно решение во Донбас, а нашата „специјална воена операција“ беше неизбежна. Моравме да ја исчистиме областа од „нацистите и окупационите сили“ – рече Путин.

„Тие користат странски платеници“
Тој додаде дека на негова страна има професионална руска армија и војници од други земји.

Ќе зборуваме за чекори за заштита на нашиот суверенитет, поддршка, волја и желба на нашите граѓани да одлучуваат по своја волја. За прв пат од почетокот на операцијата ќе кажам дека имаме позитивни реакции, но Западот не е подготвен за мирно решение. Режимот во Киев користи странски платеници и армијата на НАТО против сопствениот народ од воениот удар во 2014 година – рече Путин. Путин смета дека целта на Западот е да ја ослаби и уништи Русија и додава дека „тоа го кажуваат отворено“.

„Постојано слушаме закани против рускиот народ“
Путин потврди дека Русија ќе го поддржи референдумот во четири региони на територијата на Украина.

Ќе одржиме референдум за луѓето во овие региони слободно да го кажат своето мислење. Мислам дека ова решение е неопходно за да се заштити нивниот суверенитет. Исто така, ќе извршиме и делумна мобилизација. Нагласувам – делумна. Почнуваме денеска – рече Путин.

По големата најава, Путин повторно се сврте кон Западот.

– Ги преминаа сите линии, постојано слушаме закани кон рускиот народ. Зборуваме за градовите на нашата граница. Тие користат дронови и сакаат да ја префрлат војната во нашата област. Зборуваат и за нуклеарна уцена преку електраната Запорожје.

Потоа дојде опасна порака:

-Имаме и оружје за масовно уништување, помодерно од НАТО. Ако нашите луѓе треба да бидат заштитени, ние ќе ги заштитиме. Не блефирам!

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!