Вие имате прво да ја знаете вистината

Каде се “крвавите пари” на кланот Веља Невоља и каква улога имаа нивните жени и љубовници во целиот “бизнис”

Наводите дека улога во операциите на групата имале и сопругите на водачите на озлогласениот клан Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, повторно потврди и Обвинителството за организиран криминал, кое на 1 септември 2022 година ја прошири истрагата за осомничениот Беливук, Миљковиќ, а и Бојана Беливук за сторено кривично дело перење пари. Сепак, изворите на пари на споменатиот клан, како и акциите се уште не се познати.

Обвинетите членови на озлогласениот клан инвестирале пари во недвижен имот, скапи предмети и автомобили. Сепак, поголемиот дел од парите што ги „заработиле“ со извршување на кривични дела во последните години се уште е мистерија.

Согласно донесената наредба, на 14 септември во Обвинителството за организиран криминал беа сослушани сите осомничени за околностите за проширување на истрагата и во таа прилика негираа сторено кривично дело.

Наредбата за спроведување на истрагата е издадена на 9 декември 2021 година во врска со Вељко Беливук, Марко Миљковиќ, нивните сопруги Бојана Беливук и Тања Миљковиќ, но и Снежана Ѓорѓевиќ, Филип Ивановски и Марија Милутинов.

Сопругите и свекрвата на Беливук се осомничени за перење пари добиени од криминал, со купување на недвижен имот и други повредни движни работи на свое име.

Апартмани, скапи автомобили и часовници

При претресот полицијата во рамки на споменатата истрага запленила пари, недвижен имот, автомобили и луксузни часовници.

Засега се истражува како се купени неколку објекти – еден е на територијата на Панчево, сопственост на Ѓорѓевиќ, додека два се на име на Миљковиќ и се згради на улиците Чачанска и Живко Давидовиќ. Се истражува и со кои пари е купен станот во улицата Козарчева во Звездара.

Освен тоа, станува збор за неколку скапи автомобили, па обвинителот наведува дека Бојана Беливук, сопругата на Вељко, наводно на 23.04.2020 година. купил автомобил „фолксваген тигуан“ за 25.000 евра. Како што се наведува понатаму во истражниот налог, само два дена подоцна Вељко Беливук купил возило Шкода Суперб по цена од 16.500 евра.

Од друга страна, покрај големата сума пари што е одземена, Миљковиќ од обвинителството е обвинет дека парите од криминални активности, освен во недвижен имот, ги вложил и во набавка на скапи часовници.

Станува збор за три рачни часовници – еден „ролекс Кристофер“ во вредност од 1,9 милиони динари, потоа „ролекс“ од 442.569 илјади динари и „Брајтлинг“ од 260.908 илјади динари.

Откако го уапсила сопругот, полицијата се обидела да го одземе блиндираниот автомобил од вилата на Марко Миљковиќ, но поради големината имала многу мака бидејќи е многу поголем од „пајакот“. На тој ден било запленето и БМВ, кое наводно било сопственост на Вељко Беливук.

Каси

Она што е сигурно е дека се уште не се знае каде се најголемиот дел од парите на оваа групација.

Своевремено во медиумите се појави вест дека е пронајден еден од останките на оваа група. Наводно се работи за гробница на гробиштата во Бараево, а таму се крие оружје, пари и наркотици. Сепак, овие наводи не се потврдени од официјалните институции.

Она што е сигурно е дека некои стапчиња со пари ги нема ни во Србија.

Не е исклучено некои штекови да се наоѓаат во Црна Гора, со оглед на тоа дека групата Беливук-Миљковиќ била блиска до „Кавачкиот клан“ од Котор. Со други зборови, се знае дека имаа добри упоришта во таа земја, често одеа таму – изјави претходно изворот на Нова.рс.

Финансиската истрага треба да утврди дали осомничените имаат пари на сметки во земјава, каков недвижен имот, а потоа и потеклото на истите. Потоа следува конфискација на имот.

Свадбени заштеди

Беливук еднаш изјавил дека бил вработен како продавач во визба за алкохол, каде што заработил околу 60.000 динари. Од друга страна, Миљковиќ бил невработен, а тврдел дека имал заштеда од парите што ги добил на свадбата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!