Вие имате прво да ја знаете вистината

Американ ерлајнс претстави нови кабини од бизнис класа и премиум седишта (фото)

Американ ерлајнс планира да ги елиминира седиштата од прва класа на своите летови на долги релации и да ги замени со нови кабини во обид да го подобри летачкото искуство за деловните патници.

Познатата авиокомпанија ги претстави приватните кабини на Flagship Suites, кои ќе бидат дел од новите авиони Boeing 787-9 и Airbus A321XLR, кои се очекува да бидат испорачани во 2024 година. Новата конфигурација ги обединува тековните Flagship First и Flagship Business класа. American Airlines ги опишува овие приватни кабини како “приватно засолниште на небото“ со оглед на тоа што имаат врати за поголема приватност, како и повеќе опции за седење и повеќе простор за складирање лични предмети.

American ќе ги надгради и своите премиум економични кабини и ќе додаде повеќе такви седишта на подолги летови. Новите премиум економични седишта ќе имаат поголеми екрани за забава и “крила“ на потпирачите за глава кои ќе им понудат поголема приватност на патниците.

Бројот на премиум седишта ќе “порасне“ за повеќе од 45 проценти до 2026 година. Новиот Boeing 787-9 ќе има 51 Flagship Suite седишта и 32 премиум економски седишта, додека Airbus A32XLR ќе има 20 Flagship Suite седишта и 12 премиум економски седишта.

American ќе направи промена на својата флота од 20 Boeing 777-300ER за да има 70 седишта за Flagship Suite и 44 премиум економски седишта. Боинг 777 е најголемиот американски авион со 304 седишта и моментално има осум кабини на Flahship First, 52 Flagship Business лежечки седишта, 28 премиум лежечки економични седишта и 216 економични седишта.

Планирани се и промени во флотата на Ербас А321Т за да се издигне на нивото на остатокот од флотата А321. Ова ја елиминира американската подфлота за трансконтинентални летови со рамни седишта. Американ ќе продолжи да нуди лежечки седишта на трансконтиненталните линии од Њујорк и Бостон.

Овие промени претставуваат мерки насочени кон конкуренција со други компании како што се Катар ервејс и Емирати.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!