Вие имате прво да ја знаете вистината

ОСОМНИЧЕНИТЕ Украле ГРАФИЧКИ КАРТИЧКИ ЗА КОПАЊЕ НА КРИПТОВАЛТИ: Обвинителството бара притвор за осомничените за тешка кражба

ВТОРОТО основно јавно обвинителство во Белград побара од судот да им одреди притвор на осомничените за кражба на 100 графички картички за обработка на криптовалути, чија вредност е 300.000 евра.

Во обвинителството денеска беа сослушани М.О., Д.Ј., С.Ш., К.Е. и Н.Ј., кои се осомничени дека сториле кривично дело кражба, со што нанеле штета од 300.000 евра, соопшти обвинителството.

Осомничениот М.О. покрај ова кривично дело се товари и недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

Тие се обвинети дека упаднале во куќата на оштетениот на територијата на Чукарица, а потоа ги демонтирале и ги одзеле споменатите картички кои служеле за ископ на криптовалути.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!