Вие имате прво да ја знаете вистината

Отворено досието Жерар Пике: Плата за пет години 142.000.000 евра

Во Шпанија се врти околу досието за Лионел Меси , кое го отвори “Ел Мундо“, во кое беа објавени бројни тајни и деловни аранжмани кои некогаш најдобриот светски фудбалер ги имал со Барселона. Сепак, весникот најави дека нема да застане само на Месија, туку ќе отвори приказни за сите клупски “сенатори“ од Ноу Камп, играчи кои се синоним за најголемите успеси на Барса во изминатите десет години, но кои истовремено времето дебело плати за сите овие резултати од клубот во кој се колнат.

Најскапиот дефанзивец

На ред дојде Жерар Пике  и неговото досие, кое исто така е многу богато и сеопфатно. И сигурно нема да му се допадне на дефанзивецот кој се уште е член на клубот, а чие име последните денови кружи низ колумните на жолтиот печат поради неговиот живот надвор од теренот…

Како што открива “Ел Мундо“, Пике во јануари 2018 година потпишал петгодишен договор, поради што му се врти главата. Стоперот на Барселона ги стави своите иницијали на лојалноста кон клубот, а за возврат доби фантастична плата од 142.000.000 евра за тие пет години или 28.400.000 евра годишно!

Кога Пике отиде да преговара со тогашниот претседател на Барселона, Жозеп Марија Бартомеу, тој побара од него договор што ќе го направи најскапиот одбранбен играч во светот. Во превод, како што пишува споменатиот шпански весник, Пике бил опседнат да стане поплатен од тогашниот капитен на Реал Мадрид Серхио Рамос и на крајот принудно се извлекол. 

Згора на тоа, Рамос во тој момент заработуваше 12.500.000 евра – нето, додека на Пике му останаа 15.000.000 евра годишно по одземањето на данокот. Така тој во голема мера го надмина својот најголем ривал.

Тој 15-милионски договор беше поделен на неколку ставки, но сите заедно, без никаков проблем, на Пике му ја донесоа глобалната заработка што ја договори со претседателот на клубот. Кога избувна пандемијата на корона вирусот, на удар беа договорите на сите фудбалери ширум светот, беа договорени масовни намалувања на платите, бидејќи се закануваше општ колапс на светскиот фудбал. Овој тренд не ја заобиколи ниту Барселона. Сите се согласија на намалување на заработката, Лионел Меси дури 70 отсто да му ја скрати платата. Но, каталонскиот гигант налета на големи долгови, па ни тоа не му беше доволно.

Продолжување на договорот

Како што пишува “Ел Мундо“, неколку играчи како Пике, Де Јонг, Тер Штеген и Ленгле се согласиле на дополнително намалување на договорот, како што се покажа јавно, а во реалноста потпишале продолжување на договорот, со што би го надоместиле сето она што им било “одземено“. Така, Пике за сезоната 2020/21 инкасирал 18.000.000 евра – бруто, 27.700.000 следната сезона, 29.500.000 годинава, а според договорот би добил 40.800.000 евра во следната, минатата година од договорот со Барселона.

Но, кога дојде новиот претседател Хуан Лапорта (Хуан), успеа да преговара со играчите за намалување на сите овие загарантирани суми, па добар дел беше намален, а дел се претвори во бонуси доколку се постигнат добри резултати.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!