Вие имате прво да ја знаете вистината

Протекоа меиловите. Еве што се побарал Меси од Барселона

“EL MUNDO” објави серија мејлови меѓу таткото на Меси Хорхе, поранешниот претседател на Барселона Џозеф Марија Бартомеу и поранешниот извршен директор на клубот Оскар Грау. Станува збор за мејлови од 2020 година, кога се преговараше за новиот договор на Меси. На крајот Меси остана без нов договор и во 2021 година од Барселона замина во ПСЖ.

Меси тогаш побара тригодишен договор со можност за еднострано продолжување, согласувајќи се на фиксно намалување на платата од 20 проценти во сезоната 2020/2021, но неговата плата ќе се зголеми за 10 проценти во следните две сезони со годишна камата од 3 проценти. Тој побара и бонус од 10 милиони евра само за потпишување на договорот.

Мејловите покажуваат и дека Меси бара исплата на неплатени бонуси за лојалност со камата, кутија на стадионот за неговото семејство и семејството на Луис Суарез, приватен божиќен лет за целото семејство до Аргентина, зголемување на приходот во случај на данок се зголеми, а клубот да плати провизии што му ги должи на Родриго , братот на Лео.

Меси побарал и клубот да го обнови договорот со Пепе Коста, приватниот тренер и најдобар пријател на аргентинскиот фудбалер. Откако Меси замина во ПСЖ, Барселона ја напушти и Коста и се пресели во Париз.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!