Вие имате прво да ја знаете вистината

„РУСИЈА ТРЕБАШЕ ДА СЕ СКРШИ, СЕ СЛУЧИ ТОКМУ СПРОТИВНОТО! Еве што кажа Милановиќ за говорот на Путин, ги спомна и Белград и НАТО

Реакцијата на хрватскиот претседател на говорот на неговиот руски колега.

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска го коментираше говорот на рускиот претседател Владимир Путин во кој најави делумна мобилизација и му порача на Западот да блефира кога ќе им каже дека со сите средства ќе ја брани територијата на Русија.

Ова е ужасно опасна ситуација. Се расправам со оние кои до вчера ѕиркаа од џебовите на јакната на Путин. Русија мора да ослабне толку многу што не може да направи такво нешто. Гледаме дека таа упорно продолжува… – изјави Милановиќ на новинарите.

Единствено ми останува некако да си ја олеснам душата, но не го правам тоа за да си ја олеснам душата и да и наштетам на Хрватска, внимавам што зборувам, но помеѓу да не кажам ништо и да кимнам со главата и да кажам нешто, јас избра да каже нешто – додаде тој.

На прашањето дали Хрватска има план во случај на нуклеарна војна, Милановиќ рече дека Хрватска не учествувала во клучните одлуки.

-Ниту сме Полјаци, ниту сме ја нападнале Украина, ниту сме донеле клучни одлуки. Влеговме во НАТО со примарна цел Американците да не заштитат од варварството и опасноста од Белград. Затоа, ниту сме прашани ништо, ниту учествуваме дополнително. Секоја одлука треба да биде добро избалансирана. А не некој да го користи за лична промоција – рече тој.

А за нуклеарното оружје, Путин го повторува секој момент, но јас не го гледам тоа како главен проблем во моментов, туку го гледам проблемот што Русија не е економски скршена, а тоа требаше да биде за неколку месеци. , се случи токму спротивното – изјави Милановиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!