Вие имате прво да ја знаете вистината

ГОЛЕМИТЕ ПРОМЕНИ СЕ ГЛЕДААТ ВО МАЛИ РАБОТИ – Германците пред пресврт: Како војната во Украина ја принуди европската сила да направи незамислив чекор

Шест месеци трае војната во Украина, војна која ја промени и Германија. Владата во Берлин сега се фокусира на националната безбедност, а ја менува и енергетската политика

Понекогаш големите промени се гледаат во малите нешта. На пример, во еден клип од 30 секунди објавен на почетокот на август на YouTube – тоа е првото промотивно видео на германската армија (Бундесвер) во последните пет години. Во првите 17 секунди, гледате војници во униформи во секојдневни ситуации: си играат со своите деца, купуваат весници во киоск, шетаат низ градот. Акциониот аспект на воениот живот е прикажан само во последните 13 секунди во холивудски стил, со слики од борбени авиони во опасни маневри, воени бродови на отворено море, војници кои се спуштаат од хеликоптери со јаже – под мотото: „Ја штитиме Германија“.

Две светски војни и две диктатури во 20 век предизвикаа длабока недоверба во Германија во сè што е поврзано со војската. Воени униформи ретко се гледаат на улиците. Фактот дека униформираните војници се прикажани како сосема нормална појава може да се прочита како знак на тектонски промени: како резултат на украинската војна, Германија склучува мир со својата армија – и се подготвува за идни конфликти, пишува Дојче Веле.

„Превртница“ и големи ветувања

Канцеларот Олаф Шолц го подготви теренот за ова три дена по руската инвазија на Украина. Во својот говор на 27 февруари, тој не само што изјави дека ова е „пресвртница“ – тој ги повлече и последиците: на Бундесверот, кој со децении беше запоставен, треба повторно да му се посвети внимание. Тој најави дека германската армија ќе добие 100 милијарди евра за финансирање на итните потреби. И вети дека Германија во иднина трајно ќе се придржува до целта на НАТО од 2014 година (како реакција на руската анексија на Крим), односно да издвојува најмалку два отсто од БДП за армијата. Тоа би било најголемата сума во Европа. Исто така посочи дека Германија ќе ја брани секоја педа од територијата на НАТО.

Шест месеци подоцна, американскиот експерт Јозеф Брамл за ДВ изјави: „Зборот „пресвртница“ го привлече вниманието на Вашингтон. Она што особено треба да ги израдува Американците е што Германија инвестира голем дел од таа сума во Локхид Мартин и купува борбени авиони Ф-35. Така во наредните децении ние сме ориентирани кон Америка и технолошки сме зависни од неа“.

Свети крави во кланица на реалната политика

Владејачката коалиција ја презеде функцијата дури во декември, под амбициозното мото „Храброст за поголем напредок.“ Но војната и кризите оттогаш ги принудија политичарите од СПД, Зелените и ФДП да жртвуваат цели стада свети крави од храмовите на партиските штабови во кланиците на реалните политика.

А сега Роберт Хабек, министерот за економија и заштита на климата од редовите на Зелените, треба да ги рестартира електраните на јаглен кои беа затворени поради ограничените испораки на енергија од Русија. Раскинување на зелените табуа поради високите емисии на CO2.

Зелениот вице-канцелар можеби ќе треба дури и да ја продолжи работата на нуклеарните централи. Последните три реактори всушност треба да бидат затворени на крајот на годината како дел од политички посакуваното исфрлање на нуклеарната енергија – прашање блиско до срцето на Зелените.

Политика на мир преку воена сила

А СПД прави нешто што до денес беше незамисливо. Во говорот на крајот на јуни, Ларс Клингбејл, копретседател на СПД, не само што формулираше барање за лидерство на Германија во Европа, туку и отворено призна: „За мене, мировната политика значи и гледање на воената сила како легитимна политичка алатка.“ Тешка работа за партијата, чија ДНК традиционално тежнее кон разоружување.

Одеднаш е можно да се достави оружје во кризните подрачја. А Зелените беа особено остри во осудувањето на извозот на оружје, на пример во Саудиска Арабија. Сега бараат тешко оружје да и биде доставено на Украина – што е можно поскоро. СПД и овде направи пресврт, но не толку драматично: силното лево крило на СПД продолжува да се воздржува кога станува збор за оружјето за Украина.

Политикологот Фолкер Кроненберг од Бон дијагностицира дека, со оглед на историскиот пресврт, вообичаената политичка аритметика повеќе не важи – а со тоа и шансата за нешто ново. „Овој шок создаде момент кога има многу простор за креирање политики. Ваквите кризни времиња се вистинскиот момент за извршната власт“, ​​изјави Кроненберг за ДВ.

Поглед однадвор

А во странство има неверување. Во средината на август, британскиот магазин Економист напиша на својата насловна страница за „Новата Германија“. Тоа беше илустрирано со орел, симболот на германското знаме, кој излегува од јајце. Војната во Украина ја потресе самозадоволната Германија, велат авторите. Тие се надеваат на „посилна, похрабра и порешителна Германија, која ќе го преземе раководството на силна и обединета Европа“.

Според политикологот Кроненберг, во странство има различни очекувања и перспективи: „Во САД или Франција она што пристигна е благоаклоно прифатено“. Позитивно се гледа дека Сојузна Република се вклучува во потребите и реалностите и конечно ја остава зад себе оваа премногу суптилна воздржаност кога станува збор за потребите на одбранбената и безбедносната политика и ограничувањата и сериозно ја сфаќа реалноста.“ Но, Кроненберг исто така нагласува дека „ луѓето од Средна и Источна Европа би сакале да видат повеќе, а можеби и побрзо“.

Под микроскопот на кризата, неуспесите од минатото стануваат исклучително јасни. Одложената дигитализација го отежнува бизнисот и администрацијата. Сегашната хронична несигурност на железницата е само еден пример за влијанието на долгогодишното запоставување на инфраструктурата. Сепак, пред сè, станува јасно колку е непоколеблив просперитетот на Германија.

Флуктуирачки бизнис модел

Едноставно кажано, деловниот модел од изминатите децении функционираше вака: со големи количини евтина енергија од Русија, се правеа висококвалитетни производи од полупроизводи од Кина, а потоа се извезуваа – првенствено во Кина. Кина е најважниот трговски партнер на Германија; цели индустрии зависат од кинескиот пазар; а синџирите на снабдување на другите индустрии зависат од кинеските добавувачи.

Еден столб на системот веќе се тресе: трговијата со Русија е драстично ограничена поради неколку пакети санкции од ЕУ. Во Германија сè помалку пристигнуваат суровини како гас, нафта и јаглен. Германија пред војната покриваше повеќе од половина од своите потреби со гас од Русија. Во меѓувреме работите се менуваат и се штеди. Канцеларот и министерот за економија се обидуваат да најдат нови извори на енергија ширум светот, а неодамна во Канада. Политиката, бизнисот и населението со нетрпение ја очекуваат зимата што доаѓа. Тогаш ќе се види дали е доволно постигнатото – и каква е состојбата на солидарност меѓу себе и во Европа.

Вториот столб, трговијата со Кина, сè уште трае. Но, расте нелагодноста за зависноста од кинескиот пазар. Исто така, под притисок на САД започнува еден вид деглобализација. Се создаваат нови блокови со кинески и западни знаци. Ова ќе го отежне бизнисот на сите страни.

Со оглед на изобилството на кризи и конфликти, актуелни и заканувачки, владата во Берлин почна да работи на стратегија за национална безбедност. Тоа е прв пат. Германија досега не сметаше дека е потребно јасно да ги дефинира своите геостратешки цели и начинот на нивно остварување.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!