Вие имате прво да ја знаете вистината

Гугл по грешка му платил 250 илјади долари: Се обидел да врати, но не одговараат

Сем Кари се шокирал кога видел дека на неговата сметка слетале 250 илјади долари и дека исплатувачот е Гугл.

Можеме само да замислиме како се чувствувал Сем Кари кога неодамна дозна дека неговата сметка е преплавена за 250 илјади долари. Тој добил неочекувана исплата од Google, но не разбрал зошто.

Сем е инженер кој ја тестира безбедноста на софтверот за бројни компании, меѓу кои и Гугл, но за американските медиуми изјави дека не направил никаква нова работа за таа компанија, особено не работи за која би добил 250.000 долари. Google, како и другите компании, често нудат награди за пронаоѓање на пропусти во нивниот софтвер, но обично наградите се неколку илјади, а не стотици илјади долари, пишува Zimo.hr.

Бидејќи не ги заработил тие пари, веднаш се јавил во Гугл, а парите не ги потрошил, туку ги задржал за да и ги врати на компанијата. Сепак, како што напиша на Твитер минатата недела, поминаа околу три недели од неочекуваната уплата, а Google не го контактирал со информации како да ги врати парите. На таа социјална мрежа објави и скриншот од уплатата и напиша дека е во ред ако Гугл не сака парите назад.

Новинарите го контактирале и Гугл, а од компанијата потврдиле дека неодамна платиле пари на погрешна личност, нагласувајќи дека исплатата е поради човечка грешка и дека работат на решавање на проблемот.

Порталот „Business Insider“ потсетува на неодамнешниот случај кога крипто берза по грешка префрлила 10 милиони долари наместо 100 долари. Додека Crypto.com ја сфати грешката, веќе поминаа седум месеци, а дотогаш жената веќе потрошила големи суми пари и ги префрлила на други сметки.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!